Portal dla kobiet SuperSisters był finansowany przez brytyjski rząd

Popularny i na pozór niezależny portal dla muzułmańskich nastolatek Supersisters okazał się być finansowany przez rządowy program zwalczania ekstremizmu. Wywołało to oburzenie wśród czytelników jak i pracowników serwisu.

SuperSister to portal internetowy, który w Wielkiej Brytanii bije rekordy popularności. Jego grupą docelową są przede wszystkim młode muzułmanki. Kobiety znajdą tam treści typowo lifestyle'owe, które interesują większość nastolatek. Moda, uroda, podróże, fitness, ale także sprawy polityczne i kulturalne. 

Sam serwis określa się jako "platforma mediowa skierowana głównie, choć nie wyłącznie, do młodych muzułmańskich dziewcząt i kobiet, by mogły dzielić się ideami i – za pomocą silnych, edukacyjnych i pozytywnych treści – wspólnie zmieniać świat".

SuperSisters finansowany przez brytyjski rząd

Jak donosi "Observer", niezależny portal SuperSisters okazał się być potajemnie finansowany przez Home Office w ramach programu walki z radykalizacją. Szefowie serwisu przyznali, że ich zachowanie nie było uczciwe i powinni wcześniej poinformować o źródłach finansowania. 

Jak się okazuje, informacja ta była zaskoczeniem nie tylko dla użytkowniczek strony, ale także dla pracowników. Dwóch zatrudnionych w firmie muzułmanów złożyło wypowiedzenie, gdy dowiedzieli się, kto tak naprawdę im płaci. Użytkownicy natomiast mają żal do szefów portalu za zdradę społeczności muzułmańskiej. 

Byłam naiwna. Myślałam, że to doskonała okazja, żeby coś zmienić, wypromować inną narrację tworzoną przez same muzułmanki, pokazującą, jakie jesteśmy silne i wszechstronne – oburza się cytowana w "Gazecie Wyborczej" była już menedżerka ds. social mediów Sabah Ismail.
Teraz okazało się, że było to po prostu niemożliwe, nieważne, jakie treści bym publikowała, bo wszystko finansował rząd" - dodała.

Korzystające z serwisu kobiety zostały wprowadzone w błąd. Teksty sprawiały wrażenie, jakby tworzyły je młode muzułmanki. W rzeczywistości większość pracowników SuperSisters nie była tego wyznania.

SuperSisters - początki

Serwis SuperSisters był z założenia odpowiedzią na wydarzenia związane z wstąpieniem do szeregu dżihadystów młodej, pochodzącej z Londynu muzułmanki Shamimy Begum i dwóch innych brytyjskich uczennic, które uciekły do Syrii w 2015 r.

MM

Więcej o: