Przyjaciele mają 25 lat. Kultowy serial obchodzi swoje urodziny

W 1994 roku, amerykańska sieć telewizyjna wypuściła pilotażowy odcinek serialu, który swoją tematyką odnosił się do pięciorga przyjaciół. Głównym pytaniem było, czy serial się przyjmie. Nie dość, że się przyjął, to zawładnął sercami ludzi na całym świecie. Fenomenalny serial "Przyjaciele" obchodzi 25 urodziny.

Jego twórcami są David Crane oraz Marta Kauffman. To tym ludziom zawdzięczamy te wspaniałe 10 lat z "Przyjaciółmi". W przeciągu tych lat nagrano 10 sezonów, a sam serial zdobył serca ludzi w ponad 130 krajach. Był nominowany 108 razy, natomiast wygrał aż 30 statuetek.

Zobacz wideo

W Złotych Globach był brany pod uwagę 9 razy, z czego raz wygrał. W 2003 roku podczas ceremonii nagrodzona została jedyna w swoim rodzaju Jennifer Aniston za najlepszą aktorkę w serialu komediowym. Taką samą nagrodę otrzymała także rok wcześniej, podczas rozdania Emmy w 2002. W 1998 "Przyjaciele" zostali nagrodzeni przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, jako najlepszy serial zagraniczny. Nie mogło ich zabraknąć także na rozdaniu Emmy, gdzie wygrali aż 6 razy między innymi za najlepszy gościnny występ w serialu komediowym dla Christiny Applegate oraz Bruce’a Willisa, najlepszą aktorkę drugoplanową w serialu komediowym dla Lisy Kudrow oraz wiele innych nagród. Dwukrotnie okrzyknięty, jako najlepszy serial komediowy. Jednak najważniejsi są widzowie, więc w People Choice, statuetkę ulubionego serialu "Przyjaciele" otrzymali 6 razy. Pierwszą w 1995 rok po premierze serialu, natomiast następne rok po roku, od 2000 do 2004. Serial wciąż jest nagradzany. W przeciągu ostatnich dwóch lat otrzymał dwie statuetki ulubionego serialowego powrotu do przeszłości.

'Przyjaciele''Przyjaciele' mat. prom.

Obsada "Przyjaciół" 

Serial to ludzie, a w tym przypadku to wysokiej klasy aktorzy. Fenomenalna i wciąż podbijająca filmowy świat Jennifer Aniston, która wcieliła się w role Rachel Green znawczynię mody, która swoją przygodę w serialu rozpoczyna od ucieczki sprzed ołtarza. Niezastąpiona Courteney Cox, która wciela się w rolę Monica Geller, czyli pedantycznej szefowej kuchni z ogromnym sercem dla ludzi. Spojler! Później znana jako Monica Geller-Bing, ponieważ z przyjaźni zrodziła się miłość i wszyła za mąż za najlepszego kumpla. Mówimy tu o postaci Chandlera Binga, w którego wcielił się wyjątkowy Matthew Perry. W serialu wielokrotnie wyśmiewany jest jego zawód, ponieważ nikt nie był w stanie powiedzieć, czym tak naprawdę się zajmuje. W rzeczywistości był analitykiem, który później przebranżowił się na reklamę. Skoro Monica Geller to musi być też jej starszy brat — Ross Geller, w którego wcielił się David Schwimmer. Był to paleontolog od liceum zakochany w Rachel — jednak to nie utrudniło mu być trzykrotnym rozwodnikiem. Pozostała dwójka nadaje wszystkiemu swojej komediowości. Barwna postać Phoebe Buffay, za która Lisa Kudrow była nagradzana to ekscentryczna masażystka, uwielbia grać na gitarze i śpiewać, chociaż mistrzynią w tej dziedzinie nie jest. Wciela się także w rolę swojej siostry bliźniaczki Ursuli Buffay. Osoby o charakterze podrywacza i aktora, który inteligencją nie grzeszy, nie mogło zabraknąć, więc gratulację za takie wcielenie należą do Matta LeBlanca. Czapki z głów za jego wcielenie się w Joeya Tribbianiego.

'Przyjaciele''Przyjaciele' mat. prom.

Czy tylko Jennifer Aniston wybiła się z "Przyjaciół"?

Jej sława na pewno nabrała rozpędu od momentu występu w "Przyjaciołach". Jej aktorskie rodzinne korzenie sprawiły, że miała to we krwi, więc była skazana na sukces. Matthew Perry przed "Przyjaciółmi" występował w kilku produkcjach i okazjonalnie w serialach. Lisy Kudrow, występowała między innymi w serialu „Szaleje za tobą” gdzie była roztrzepaną kelnerką. Courteney Cox występowała w teledysku Bruce’a Springsteena, ale także w kilku produkcjach reklamowych oraz filmowych między innymi „Ace Ventura: Psi detektyw".
Ciekawostką jest, że rola Rossa Gellera była jedyną rolą napisaną w całości pod aktora. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że David Schwimmer na początku odmówił.

25 lat kultowego serialu "Przyjaciele".

Lego postanowiło z tej okazji wypuścić kultowy zestaw, inspirowany serialem. Każdy fan będzie mógł w zaciszu domowym zbudować sobie salon Moniki. We wrześniu ma się ukazać książka Saula Austerlitza pt. „Generation Friends”. Autor chce przedstawić w swoim dziele, że ikoniczny układ ról (Joey, Chandler, Monica, Rachel, Ross i Phoebe) mógłby wyglądać zupełnie inaczej.

W niedzielę 22 września będzie premiera nowej wersji piosenki tytułowej serialu pt. "I'll be there for you". 

 
Więcej o: