Tak wyglądałby Sejm bez mężczyzn. Tylko co czwarty poseł to kobieta [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

42 proc. kandydatów na posłów w tegorocznych wyborach parlamentarnych to kobiety - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Statystyki wypadają jednak gorzej pod względem liderów list. Tylko co piąta "jedynka" przypadła kobiecie. Ok. 28 proc. posłów to kobiety.

Czytasz artykuł związany z cyklem "Ósmy dzień miesiąca". Począwszy od Dnia Kobiet 2019, co miesiąc publikujemy teksty dotyczące równouprawnienia płci i walki ze stereotypami. Wszystkie "Ósme dni miesiąca" znajdziesz tutaj.

Zobacz wideo

Liczba kobiet w polskiej polityce rośnie i nie jest to jedynie subiektywne odczucie, ale wniosek poparty liczbami. W trakcie I kadencji Sejmu (wybory odbyły się wówczas w październiku 1991 r.) 10 proc. posłów stanowiły kobiety. Po ostatnich wyborach - w 2015 r. - w Sejmie zasiadło niemal trzykrotnie więcej parlamentarzystek.

Kobiety pełniły dotychczas funkcję premiera trzykrotnie - były to Hanna Suchocka (lipiec 1992-październik 1993), Ewa Kopacz (wrzesień 2014-listopad 2015) i Beata Szydło (listopad 2015-grudzień 2017). 

embed

Wciąż jednak to mężczyźni stanowią zdecydowaną większość wśród parlamentarzystów. Pokazuje to nasz fotomontaż - wybraliśmy fotografię ław poselskich, a następnie usunęliśmy z nich posłów, pozostawiając jedynie parlamentarzystki.

---

Obecnie w Sejmie zasiada 130 posłanek (ok. 28 proc. wszystkich posłów). Jak wynika z analizy Unii Międzyparlamentarnej, Polska wypada lepiej pod względem obecności kobiet w izbie niższej od państw takich jak m.in. Stany Zjednoczone, Grecja i Słowacja. Prześcigają nas jednak pod tym względem chociażby Salwador, Boliwia czy Rwanda

embed


Odsetek kobiet startujących w polskich wyborach do Sejmu od kilkunastu lat jest stabilny i wynosi ok. 42-43 proc. W styczniu 2011 r. weszła w życie ustawa kwotowa, według której udział kandydatek i kandydatów na liście wyborczej nie może być niższy niż 35 proc. 

W tym roku w wyborach parlamentarnych kandydują 2152 kobiety (łączna liczba kandydatów to 5114 osób). 

embed

Jak wyliczyła "Gazeta Wyborcza", niemal połowa - 47 proc. - kandydatów KW SLD do Sejmu stanowią kobiety. Wśród komitetów, które zarejestrowały listy w całym kraju, najsłabiej w tej kwestii wypadł PiS - 39 proc. 

embed

Wciąż jednak polskie kandydatki na parlamentarzystki są o wiele rzadziej od mężczyzn umieszczane na szczytach list wyborczych. Obecnie zaledwie ok. 19,7 proc. "jedynek" to kobiety. Cztery lata temu kobieta była co czwartą liderką listy, a w 2015 r. - co piąta

embed

Najczęściej na "jedynkach" kobiety znalazły się w tegorocznych wyborach do Sejmu na listach Koalicji Obywatelskiej i SLD - stało się tak w 34 proc. przypadków. Najrzadziej na kandydatki stawia Konfederacja Wolność i Niepodległość (5 proc.)

embed
Więcej o:
Komentarze (77)
Tak wyglądałby Sejm bez mężczyzn. Tylko co czwarty poseł to kobieta [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • manstain21

  Oceniono 33 razy 27

  Najbardziej debilny artykuł GW w ciągu ost. msca.
  Mam głosować na kobiety bo są kobietami ?
  NIE k....a głosują na tego kogo uważam że będzie dobrze reprezentował moje interesy i nie ma dla mnie żadnego znaczenia czy to kobieta czy mężczyzna czy jest reiligijny czy nie itd.

 • mydeer

  Oceniono 29 razy 23

  Widocznie wyborcy, w przeciwieństwie do Wyborczej, nie są seksistami i zwracali uwagę na program i kompetencje a nie płeć kandydatów i kandydatek.

 • wsciekly_komentator

  Oceniono 20 razy 16

  wybieranie ze względu na kryterium płci jest dyskryminacja.
  jak patrze na niektore posłanki (pawłowicz, krynicka, kruk) czy kandydatki (jachira), to wole, zeby ich bylo jeszcze mniej.
  powinny się liczyć tylko kompetencje.

 • kac

  Oceniono 23 razy 15

  Parytety są chore. Wszyscy mają mieć dokładnie takie szanse i być wybierani na podstawie tego jakie mają kompetencje a nie na podstawie płci. Wszystkie próby ingerowania w taki sposób wyboru są manipulacjami i próbami dyskryminacji. Były punkty za pochodzenie, dzisiaj niektórym czerwono pachnącym środowiskom marzą się punkty za płeć. Nie ma mowy!!!

 • sigerpfagus11

  Oceniono 20 razy 14

  W parlamencie jest mało kobiet, bo kobiety nie chcą na nie głosować, dobitnie pokazała to także klęska Partii Kobiet. Poza tym jakie to ma znaczenie, więcej kobiet w sejmie zmieni coś na lepsze?, myślenie magiczne. A tak naprawdę feministkom chodzi o zagwarantowany odgórnie dostęp do intratnych stanowisk; głoszą iż są równe mężczyznom a domagają się specjalnego traktowania i prawnych przywilejów, jakby były upośledzone.

 • Gość: Kułak

  Oceniono 13 razy 11

  Temat i grafiki idioty...
  Taka sama grafikę zrobić dla tematu : Tak wyglądała by budowa/ kopalnia gdyby nie było mężczyzn :-D. Tak wyglądało by przedszkole gdyby nie było kobiet...
  Wybiera się ze względu na kompetencje, umiejętność znalezienia się w danej sytuacji, a nie płeć. Skoro więcej facetów pcha się do polityki to jest ich tam po prostu więcej-proste jak budowa cepa. Przecież kobiety też mają prawo głosu, zarówno w partii wybierając władze partyjne, jak i na szczeblu krajowym wybierając w wyborach powszechnych. Nie róbcie z kobiet idiotek! Która jest bardziej ogarnięta - znajdzie się na liście i dostanie głosy jak o nie zawalczy - jak każdy na liście.

 • 2marcus

  Oceniono 19 razy 11

  I tak występuje nadreprezentacja kobiet z powodu sprzecznego ze zdrowym rozsądkiem prawa o przymusowych parytetach. To naturalne, że kobiety w o wiele mniejszym stopniu interesują się polityką. Tak samo jest z dążeniem do władzy, to domena głównie mężczyzn. Parytety wypaczają normalny rozkład płciowy w każdej instytucji. Powinno decydować tylko i wyłącznie kryterium kompetencji. Parytety to coś na kształt rasizmu płciowego.

 • sokrates2.life

  Oceniono 14 razy 10

  Upadek współczesnej cywilizacji zaczął się dokładnie w momencie, kiedy kobiety poszły do pracy w przemyśle.

 • mireczekb

  Oceniono 11 razy 9

  A ilu przedstawicieli w Sejmie ma trzecia, czwarta... i siedemdziesiąta pierwsza płeć? To GW powinna wiedzieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX