Snake diet, czyli dieta węża. Co to jest i czy rzeczywiście pomaga schudnąć? Jakie są jej efekty?

Dieta węża (snake diet) robi się coraz bardziej popularna. Pozwala bowiem schudnąć, jednak efekt ten jest krótkotrwały. Ponadto jest to restrykcyjna dieta, która opiera się na poście i głodówce. W efekcie jest też niezdrowa i niebezpieczna.
Zobacz wideo

Snake diet, czyli po polsku dieta węża, stosowana jest jako dieta na odchudzanie. Nic dziwnego. Daje szybkie efekty, jednak... są one krótkotrwałe, a po jej zakończeniu kilogramy wracają i pojawia się efekt jo-jo. W dodatku dieta węża jest niezdrowa i niebezpieczna.

Dieta węża (snake diet) - na czym polega?

Dieta węża jest dość prosta w realizacji. Już sama jej nazwa co nieco zdradza. Dieta ta nawiązuje bowiem do sposobu odżywiania się węży. Gady te raz na jakiś czas pochłaniają bardzo duży posiłek, po czym następuje u nich bardzo długi post. I na tym samym mniej więcej polega dieta węża. Najpierw spożywamy duży i sycący posiłek, a po nim przechodzimy na jak najdłuższy post, który może potrwać nawet kilka dni.

Dieta węża - podstawowe zasady

Dieta węża na odchudzanie dzieli się na trzy etapy.

1. Post, który trwa 48 godzin. W tym czasie nie jemy zupełnie nic, pijemy jedynie wodę albo inne napoje, które nie mogą zawierać kalorii. Może to być czarna kawa bez jakichkolwiek dodatków bądź też herbata. W tym czasie można również pić specjalny napój tzw. Snake Juice. Jest to izotonik, którego zadaniem jest uzupełnianie elektrolitów. Zrobimy go z wody, soli morskiej oraz chlorku potasu.

2. Po przejściu 48 godzin postu, następuje powrót do jedzenia. Z tymże musi to być konkretna dieta, a mianowicie taka o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej tłuszczu oraz białek. Posiłki w tym okresie powinny też zawierać dużo warzyw i nie powinny mieć w swoim składzie skrobi.

3. Ostatni etap to ponowny post, z tymże ten powinien trwać aż 72 godziny. Tym razem oprócz Snake Juice pijemy również tonik z octem jabłkowym oraz cytryną.

Dieta węża a odchudzenie - jakie daje efekty?

Snake diet jest skuteczna w odchudzaniu - to trzeba przyznać. Ma za to jedno poważne "ale". Jej efekty są krótkotrwałe. Po takiej głodówce prawie zawsze pojawia się efekt jo-jo. W dodatku tak długi post zaburza metabolizm, który po otrzymaniu kolejnej porcji pożywienia gromadzi wszystko w celu zrobienia sobie "zapasów" na czas ewentualnej kolejnej głodówki. W efekcie waga rośnie.

Dieta węża na schudnięcie - skutki uboczne

Dieta węża, którą można nazwać głodówką, może prowadzić do schudnięcia, ale ma też przy tym wiele skutków ubocznych. W związku z tym jej stosowanie może być niebezpieczne.

Skutki uboczne diety węża: 

  • osłabienie, omdlenia,
  • zaburzenia odżywiania,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • depresja,
  • zaparcia,
  • niedobory witamin i soli mineralnych,
  • efekt jo-jo.
Więcej o: