Zmiana czasu październik 2019. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Będziemy spać krócej czy dłużej?

Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku - kiedy nastąpi? W ostatni weekend października. Z soboty na niedzielę cofamy zegarki o jedną godzinę, dzięki czemu dłużej pośpimy.

Zmiana czasu towarzyszy nam już od wielu lat. Dwa razy w roku przestawiamy zegarki. Raz na wiosnę - na czas letni, a drugi raz jesienią - na czas zimowy. Kiedy zmiana czasu w 2019 roku? Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Czy będziemy spać krócej czy dłużej? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.

Zmiana czasu w Polsce

W Polsce zmiana czasu dokonywana jest dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca wskazówki zegarków przestawiamy do przodu. Tym samym przechodzimy na czas letni. Zaś w ostatnią niedzielę października wskazówki zegarków cofamy. W ten sposób wprowadzamy czas zimowy. 

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale zmiana czasu może mieć śmiertelne skutki! Z naszego wideo dowiesz się, jakie:

Zobacz wideo

Zmiana czasu 2019 - kiedy?

Zmiana czasu na zimowy nastąpi w ostatni weekend października, a dokładnie w nocy z soboty, 26 października na niedzielę, 27 października.

Zmiana czasu 2019 - w którą stronę przesuwamy wskazówki zegarków?

Podczas zmiany czasu w październiku 2019 roku wskazówki zegarków będziemy cofać o godzinę. W ten sposób z letniego przejdziemy na zimowy. Zatem w nocy z soboty, 26 października na niedzielę, 27 października o godz. 03.00 będziemy cofać wskazówki zegarków na godz. 02.00. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, co to oznacza? Dzięki temu w ostatnią niedzielę października śpimy o godzinę dłużej. Miłośnicy weekendowego wylegiwania się na pewno będą zachwyceni!

Jednak są osoby, które nie będą zadowolone ze zmiany czasu na ten zimowy. Są to ci, którzy pracują na nocną zmianę. Dla nich oznacza to bowiem dodatkową godzinę pracy. Pracodawca powinien za nią dodatkowo zapłacić bądź też pozwolić odebrać w innym, uzgodnionym terminie.

Zmiana czasu październik 2019 - czy to ostatnia?

Zmiana czasu w październikowy weekend będzie ostatnią zmianą tego typu w tym roku. Ale nie ostatnią w ogóle. Poza tą nadchodzącą czekają nas jeszcze kolejne. Zmiana na czas letni - w ostatni weekend marca 2020 roku oraz na zimowy - w ostatni weekend października 2020 roku.

Co prawda Parlament Europejski jakiś czas temu przyjął dyrektywę, na mocy której zmiana czasu przestanie obowiązywać, jednak zanim nowe rozwiązanie wejdzie w życie, upłynie jeszcze trochę czasu. 

Więcej o: