Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok! Pisarka jest 15. kobietą w historii wyróżnioną tą prestiżową nagrodą. Niewątpliwie jest to wielki dzień dla polskiej literatury!
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk była wymieniana wśród kandydatów do otrzymania Nagrody Nobla już od wielu miesięcy. Gazeta "Sydsvenskan" napisała o polskiej autorce "pisarka transgranicza i ważny demokratyczny głos we współczesnej Polsce", natomiast szwedzkojęzyczny dziennik "Hufvudstadsbladet" w Finlandii napisał, że "przede wszystkim Polka Olga Tokarczuk powinna otrzymać Nobla". I tak też się stało!

Olga Tokarczuk oraz Peter Handke to dwoje pisarzy, którzy zostali docenieni przez Akademię Szwedzką i uhonorowani Literacką Nagrodą Nobla. Polska autorka otrzymała nagrodę za rok 2018, natomiast austriacki pisarz za rok 2019. 

W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". W przypadku Petera Handkego - "za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia".

Olga Tokarczuk jest obecnie jedną z najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych polskich pisarek na świecie. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Otrzymując nagrodę, Olga Tokarczuk dołączyła do wybitnego  grona polskich literackich noblistów, wśród których znaleźli się Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska. 

Więcej o: