Kiedy obchodzimy Andrzejki 2019? Poznaj popularne wróżby andrzejkowe

Andrzejki 2019 przed nami. Kiedy to święto wypada w tym roku? Na czym polega? Jakie są najbardziej popularne wróżby? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.
Zobacz wideo

Andrzejki 2019 już niedługo. Kiedy je obchodzimy w tym roku i co to za święto? Odpowiadamy.

Andrzejki 2019 - kiedy?

Andrzejki w Polsce to nieruchome święto, obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada. Tego drugiego dnia przypadają imieniny Andrzeja, a święto obchodzone jest właśnie w wigilię świętego Andrzeja. Kiedy obchodzimy Andrzejki w 2019 roku? W tym roku święto to wypada akurat w piątek, dzięki czemu nie ma obaw, że po nocnym szaleństwie następnego dnia będziemy musieli zrywać się z rana do pracy. W tym roku będziemy mieli aż dwa dni weekendowe na regenerację i odpoczynek. Gotowi na imprezę andrzejkową?

Andrzejki 2019 - co to za święto?

Andrzejki to stara tradycja, która znana jest już od co najmniej kilkuset lat. Najbardziej popularnym zwyczajem, związanym z Andrzejkami, są wróżby. Kiedyś do takich wróżb andrzejkowych podchodzono bardzo poważnie. Wróżyły sobie tylko niezamężne kobiety. Robiły to w odosobnieniu. Celem takich wróżb było poznanie prawdy na temat swojego przyszłego zamążpójścia. Wróżby andrzejkowe miały im odpowiedzieć na pytanie o to, kto i kiedy zostanie ich mężem.

Obecnie Andrzejki to głównie imprezy i dobra zabawa, w której udział biorą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Andrzejki 2019 - wróżby

Jedną z najbardziej popularnych wróżb andrzejkowych jest tradycyjne lanie wosku. Na czym polega? Na przelewaniu gorącego wosku przez dziurkę od klucza, a następnie na interpretowaniu jego kształtu. Zgodnie z tradycją, kształt, jaki przybiera wosk bądź też jego cień, który rzuca na ścianę, ma być odpowiedzią na to, co nas czeka w najbliższej przyszłości.

Kolejną popularną wróżbą na Andrzejki jest wróżenie z butów. Aby sprawdzić, która z osób biorących udział w zabawie pierwsza wyjdzie za mąż, należy ustawiać buty od ściany w stronę drzwi. Następnie buty należy przekładać na zmianę w kierunku progu. Mówi się, że osoba, której but jako pierwszy dotrze do drzwi, jako pierwsza zmieni też stan cywilny.

Andrzejki 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Warto więc już teraz, zawczasu, zastanowić się na spokojnie, w co się ubrać. Nie warto tego zostawiać na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, na jakie sukienki andrzejkowe warto postawić.

Więcej o: