Jak się spełniać zawodowo i prywatnie? "Rób w życiu to, co kochasz, a osiągniesz sukces"

Ewa Turek i Małgorzata Guzy to doskonałe przykłady kobiet sukcesu. W rozmowie z nami zdradziły swoje sposoby na to, jak spełniać się w życiu zawodowo, nie tracąc przy tym poczucia szczęścia i realizacji również w sferze prywatnej.

Anna Górska: Kto i dlaczego inspiruje panią zawodowo oraz prywatnie?

Ewa Turek: Jest wiele kobiet, które obserwuję z daleka i z bliska. Znam wiele lokalnych bohaterek, których nie widać publicznie. Robią swoje. Bo czym różni się właścicielka firmy, która daje miejsca pracy w małej miejscowości od tej, która jest na stanowisku prezeski w korporacji? Tylko tym, że jedną widać, a drugiej nie. Prowadząc szkolenia dla kobiecych grup, wiele razy słyszałam piękne historie o sukcesach zawodowych. Warto, aby kobiety uczyły się, jak to komunikować światu.

Małgorzata Guzy: Ewa, pięknie powiedziane... ”Warto, aby kobiety nauczyły się to komunikować światu”. Żyjemy w czasach, kiedy kobiety “błyszczą” i mają coraz więcej możliwości zaistnienia zarówno w sferze biznesowej, jak i rodzinnej. I dodam, że coraz częściej widzę nie tylko w Polsce, ale i na świecie pozytywne zmiany, które pokazują, że trudne dzieciństwo niekoniecznie determinuje nasz los, a wręcz inspiruje do zainwestowania w siebie. Jest codzienną motywacja do zmiany. A te następują niezależnie od tego, jakie miałyśmy warunki do rozwoju w dzieciństwie.

Osobiście bardzo cenię Martynę Wojciechowską za to, że świadomie pokazuje drogę innym kobietom. Bez lęku i agresji. Z urokiem, delikatnością, ale i z wielką siłą oraz świadomością swojej kobiecości. Byle więcej takich kobiet.

Skąd pomysł na Academy International i skupienie się akurat na dzieciach?

Małgorzata Guzy: Blisko 25 lat temu, w 1995 roku, moje pierwsze dziecko miało prawie trzy lata. Poszukiwałam dla córki przedszkola, w którym będzie miała wspaniałe warunki do rozwoju. A my rodzice będziemy mieli poczucie bezpieczeństwa. Nie znalazłam takiej placówki. I wtedy mąż powiedział: otwórz sama takie przedszkole, o jakim marzysz - masz predyspozycje. Świetny kontakt z dziećmi, kochasz ludzi, wiesz, co jest najważniejsze do prawidłowego rozwoju dziecka.

Czy dzieci mogą inspirować i motywować do działania dorosłych? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Małgorzata Guzy: Dzieci to impuls, iskra, energia. Inspirują nas w naszych codziennych działaniach. To dla nich chcemy zwracać uwagę na słowo, na to, co i jak do nich mówimy. Jak je widzimy, czy są dla nas partnerami czy tylko dziećmi, którymi należy dyrygować i narzucać nasze zdanie. Jako pedagodzy to dla nich chcemy się rozwijać, szkolić. Uczymy się podążania za nimi. Bycia mentorami, wsłuchujemy się w ich potrzeby.

Ewa Turek: “Ja nie płaczę. Ja mam wodę w oczach” - usłyszałam na korytarzu przedszkola. Dzieci są wspaniałe. Z natury kreatywne, ciekawskie, wytrwałe i odważne. Zadają proste pytania. Naszym

zadaniem jest nie zniszczyć tego w nich. A nam pozostaje czasami być jak dziecko - działać z ciekawością, odwagą i wytrwałością.

Hasło przewodnie pierwszej warszawskiej edycji konferencji TEDxKids@AcademyInternational, to "zrób krok dalej". Jaką radę dałaby pani dorosłym, którzy czują, że stoją w swoim życiu w miejscu, że żyją w rutynie i chciałyby ruszyć do przodu, ale nie wiedzą, jak i nie mają na to odwagi?

Małgorzata Guzy: Wybraliśmy hasło “going beyond”, bo jest spójne z tym, co na co dzień robimy w naszych placówkach Academy International i z tym czego uczymy dzieci, zarówno własne, jak i te pozostałe, o których czule mówię “wszystkie moje”. Te dwa słowa są niezwykle potrzebne i aktualne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Na swoim przykładzie mogę opowiedzieć, jak ja się odważyłam i co było moją motywacją, żeby wyjść ze swojej strefy komfortu. Zaledwie kilka miesięcy temu wystąpiłam jako mówczyni na TEDxWarsawWomen. Z natury jestem osobą nieśmiałą. A tu nagle znalazłam się na scenie i stanęłam na sławnej czerwonej kropce “oko w oko” z 500-osobową widownią, skupioną na każdym moim ruchu i słowie. I jeśli nie jesteś z urodzenia aktorką, dziennikarką ani taką, która ma parcie na szkło, to wiem, co jest ci potrzebne do podjęcia takiej decyzji. Znajdź w sobie motywację. Moją była córka. Jeśli nie ja, to kto jej pokaże, jak być odważną, jak sobie radzić z własnymi lękami, jak pokonać strach i obawy przed porażką? Ta motywacja dodała mi siły. Podjęłam tę rękawicę. I rozpoczęłam przygotowania.

Ewa Turek: Rutyna jest jak autopilot, w wielu dziedzinach życia jest nam potrzebna. Jednak, kiedy czujemy, że jest jej za dużo, warto coś zmienić. To coś może być małe, drobne. Rewolucje nas przerażają. Dlatego warto ćwiczyć nasz mięsień odwagi małymi krokami. Pojechać inną drogą do pracy, sięgnąć po nieznaną książkę, zadawać otwarte pytania najbliższym, może poznać nowego sąsiada zza ściany. Jest tyle pięknych historii wokół nas.

Jakie cechy powinna mieć kobieta, które pozwolą jej odnieść sukces zawodowy? Czy są jakieś takie uniwersalne, które zawsze się sprawdzą bez względu na branżę?

Małgorzata Guzy: Po blisko 25 latach prowadzenia własnego biznesu mogę powiedzieć, że na pierwszym miejscu postawiłabym determinację, konsekwencję, panowanie nad lękiem, zainteresowanie i lubienie tego, coś się robi. Inaczej efekt będzie znikomy, bo człowiek szybko straci energię i serce do działania. Do osiągnięcia sukcesu na każdym polu, czy to zawodowym czy osobistym, niezbędna jest pracowitość. Teraz dołożyłabym do tego jeszcze zwracanie uwagi na balans w życiu. Generalnie moje motto to: “Rób w życiu to, co kochasz, a osiągniesz sukces”.

Ewa Turek: Kobieta, która jest stabilna emocjonalnie, pracuje nad sobą i zna swoją wartość, może dokonać wielu rzeczy. Kiedy czuje i wie, że jest dobra, wówczas może działać, nie przejmując się opiniami innych. To dobra droga do sięgnięcia po sukces.

Czy kobieta sukcesu, która realizuje się zawodowo, jest w stanie pogodzić to z udanym życiem prywatnym? Jeśli tak, jak to zrobić? Jakieś porady z własnego doświadczenia?

Ewa Turek: Tak, nie poświęcać się kosztem siebie.

Małgorzata Guzy: Ewa, piękne zdanie, niby tak mało, a to tak wiele. Łatwo powiedzieć, ale trudno wprowadzić w życie. Nie ukrywam bardzo trudne jest łączenie życia osobistego, zawodowego sukcesu z udanym życiem rodzinnym, wychowywaniem dzieci, uczestniczeniem w ich życiu oraz z udaną relacją z partnerem.

Dobry pomysł na nowy biznes to nie wszystko. Jakie inne warunki powinny być spełnione, żeby taki biznes naprawdę wypalił?

Małgorzata Guzy: Tak, jak powiedziałam wcześniej, podstawą udanego biznesu jest to, czy jest on twoją pasją czy zakładasz go dlatego, że np. koleżanka prowadzi podobny bądź też znajomym się udało. Jeśli to co robisz, nie wypływa z twoich zainteresowań, przychodzi ci z trudnością, to sukces może się nigdy nie pojawić lub będzie wypracowany wielkimi kosztami własnymi. Szukaj pomysłu na biznes tam, gdzie są twoje mocne strony i zainteresowania, a wtedy zawsze ci wyjdzie. Bo ludzie czują, czy to szczere czy na siłę.

Ewa Turek: Znać swoje mocne strony, a luki uzupełnić o ludzi, którzy je dobrze wypełnią. Rzadko trwały sukces jest wynikiem samodzielnej pracy. Wizjonerzy, których podziwiamy, mają za sobą ludzi, którzy przekładają te wizje na realne rezultaty. Zatem praca w zespole ma przyszłość.

Czy dla pani niezbędna w poczuciu szczęścia, spełnienia w życiu, jest też realizacja zawodowa? Czy traktuje to pani tylko jako dodatek?

Małgorzata Guzy: Od ponad 25 lat robię to, co kocham, co mi sprawia przyjemność. Przychodzi mi to z łatwością. Więc traktuję to jako pełnię życia. “Rób to, co kochasz i kochaj to, co robisz”. U mnie sprawdza się w 100 proc.

Ewa Turek: Relacje są potrzebne do poczucia szczęścia. Ważniejsze są relacje z najbliższymi niż zawodowe. One się zmieniają częściej.

Czym jest dla pani sukces życiowy? Co się kryje pod tymi słowami? Czy jest równoznaczny z sukcesem zawodowym?

Małgorzata Guzy: Sukces życiowy i sukces zawodowy akurat w moim przypadku to jedność. Zadowolenie z życia, radość, współpraca, samorozwój, wdzięczność, wartości, które staram się przekazywać innym, wspaniały zespół, z którym pracuję od lat. Do tego dobry partner biznesowy i wspaniałe dzieci.

Ewa Turek: Czas i możliwość wyboru to dla mnie najlepsze wyznaczniki sukcesu.