Wanda Rutkiewicz upamiętniona przez Google Doodle. 41 lat temu zdobyła Mount Everest

Wanda Rutkiewicz to pierwsza osoba z Polski, a także pierwsza kobieta z Europy, która zdobyła Mount Everest. Z okazji 41. rocznicy tego osiągnięcia, alpinistka została uhonorowana przez Google Doodle.
Zobacz wideo

Kim była Wanda Rutkiewicz?

Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 w Płungianach. Polska alpinistka i himalaistka. Choć z zawodu była elektronikiem, to jej największą pasją były góry. Jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek. Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza kobieta z Europy oraz pierwsza osoba z Polski, zdobyła najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Zmarła 13 maja 1992 roku na stokach Kanczendzongi w Himalajach. W sumie zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. Nanga Parbat, K2 (jako pierwsza kobieta w historii), Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju Annapurnę oraz Mount Everest - 41 lat temu.

Wanda Rutkiewicz upamiętniona przez Google Doodle

16 października 2019 roku, mija 41. rocznica zdobycia szczytu Mount Everest przez Wandę Rutkiewicz. Z tej wyjątkowej okazji, by upamiętnić polską himalaistkę, Google tymczasowo zmienił swoje logo na stronach głównych Google. Google Doodle powstaje zazwyczaj w celu upamiętnienia świąt, wydarzeń, osiągnięć i znaczących postaci w naszej historii. 

Więcej o: