W ten piątek wypada 1 listopada, nieruchome święto zmarłych. Jest to dzień wolny od pracy, kiedy większość z nas odwiedza groby bliskich, zapalając na nich znicze i zostawiając kwiaty. 2 listopada to z kolei święto zwane Zaduszkami. Czym różnią się te dwa, następujące po sobie święta?
Makijaż na Halloween- maska. Sprawdź:
1 listopada był kiedyś w Kościele Katolickim dniem męczenników. Oznaczało to, że w tym dniu wspominało się osoby, które zginęły za wiarę. Charakter święta zmienił się w XI wieku, wraz z postanowieniem papieża Grzegorza IV. Uczynił on 1 listopada dniem wszystkich świętych. Dzisiaj jako wszystkich świętych uznaje się zarówno świętych uznanych przez kościół, jak i wszystkich zmarłych, których dusze trafiły do nieba. Z kolei 2 listopada to święto zwane Zaduszkami. Co ciekawe, swoje korzenie święto ma to jeszcze w wierzeniach pogańskich, kiedy to modlono się za dusze zmarłych. W X wieku święto zostało wprowadzone w kościele katolickim przez św. Odilona z Cluny, jako dzień modlitwy za zmarłych zakonników. Święty Odilon jest patronem dusz, które przebywają w czyśćcu, co sprawia, że modły i msze w Zaduszki odprawiane są w intencji dusz, które jeszcze nie dotarły do nieba.
Święto 1 listopada jest świętem nakazanym przez Kościół Katolicki. Oznacza to, że wierni mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu w mszy świętej. Można przez to wywnioskować, że Zaduszki są nieco mniej ważnym świętem z punktu widzenia kościoła, gdyż nie mają one rangi święta nakazanego.
Wszystkich Świętych jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Niestety 2 listopada, na którego przypadają Zaduszki, nie ma takiego statusu.
Groby naszych bliskich zmarłych odwiedzamy zarówno w dzień Wszystkich Świętych, jak i w Zaduszki. W przeszłości dzień zaduszny wiązał się z wieloma jeszcze ciekawszymi tradycjami. Ludzie oprócz sprzątania i dekorowania grobów, przygotowywali również swe domy na wizytę dusz zmarłych bliskich. Czekały na nie również posiłek, mydło i woda, by dusze mogły się posilić i odświeżyć. Zwyczaje te swe źródła mają w wierzeniach przedchrześcijańskich, głównie słowiańskich, gdzie spotykamy się z obrządkiem takim jak Dziady, czy celtyckie- Wigilia Samhain. Ponieważ Kościół wiedział, że nie uda się wyeliminować tradycji kultywowanych od wieków, w 1311 oficjalnie wprowadził Zaduszki do kalendarza liturgicznego.
Pamięć o zmarłych jest nieodłącznym elementem kultury krajów na całym świecie. W czasach historycznych cześć zmarłym oddawano nawet kilka razy do roku. Dzisiaj w Polsce 1 i 2 listopada świętujemy udając się całymi rodzinami na cmentarz, zapalając znicze, układając wieńce i poświęcając zmarłym nasze modlitwy. Katolicy odwiedzają kościoły, a w trakcie mszy odczytywane są imiona i nazwiska zmarłych. Wielu zamawia msze specjalnie w intencji swych bliskich, którzy odeszli. Nie należy zapominać, że zarówno Wszystkich Świętych, jak i Zaduszki wiążą się ze wspomnieniami zmarłych, co staje się po prostu pretekstem do rodzinnych spotkań.