Księżycowy kalendarz urody - mit, czy może jednak prawda?

Wielu uważa, że księżyc i jego fazy mogą znacząco wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale i skuteczność zabiegów pielęnacyjnych. Czy powinniśmy dbać o urodę w oparciu o fazy księżyca?

Skoro księżyc ma wpływ na przypływy i odpływy morskie, oddziałuje na rośliny, to tym samym ma wpływ na człowieka? Pielęgnacja urody w oparciu o fazy księżyca ma wielu swoich zwolenników. Czy faktycznie działa?

Nowy film Netflixa "W cieniu księżyca". Zobacz zwiastun:

Zobacz wideo

Kalendarz księżycowy i jego wpływ na urodę

Kiedy księżyc rośnie jest w tak zwanym nowiu. Według lunarnych kalendarzy jest to idealny okres na przeprowadzanie wszelkiego rodzaju detoksów organizmu. Również zabiegi oczyszczające na skórę twarzy i ciała powinny wtedy lepiej zadziałać, a depilacja woskiem czy depilatorem może być mniej bolesna i trwalsza. Może to jednak niekoniecznie być związane z fazą księżyca, a z etapem naszego cyklu. Przed miesiączką nasza skóra staje się wrażliwsza. Organizm ma wtedy również tendencję do zatrzymywania wody, stąd wszelkie zabiegi wyszczuplające mogą nie przynieść pożądanych efektów. Nasz organizm stopniowo traci witalność, wraz ze zbliżaniem się terminu kolejnej miesiączki. Warto sprawdzić, czy terminy naszego cyklu nie pokrywają się przypadkiem z fazami księżyca.

Księżyc w pełni, a zabiegi urodowe

Wielu z nas w okresie tak zwanej pełni skarży się na spadek nastroju, drażliwość i zmęczenie. Łączymy pełnię, a więc fazę księżyca, kiedy na niebie widoczny jest pełny księżycowy okrąg, z bezsennością. Ciężko jednak stwierdzić, czy to faktycznie księżyc oddziałuje na naszą energię czy jakość snu, a nie po prostu jaśniejsza noc. Warto spróbować zasunąć dokładnie rolety, może to okazać się skuteczne przy problemach ze snem w trakcie pełni. Istnieje przesąd, że zioła zebrane w trakcie pełni wykazują silniejszą moc leczniczą i pielęgnacyjną. Jeżeli jesteś fanką naturalnych kosmetyków i przygotowujesz je sama w domu, może warto skorzystać z ziół zebranych właśnie w trakcie pełni? 

Księżyc malejący, czyli tak zwana ostatnia kwadra, uważany jest za idealny okres do rozpoczęcia odchudzania. Powoli wracają do nas siły witalne i pozytywna energia, a organizm uwalnia nadmiar wody. Jeżeli faktycznie planujesz kurację odchudzającą, oprócz kalendarza księżycowego, sprawdź w swoim kalendarzyku termin kolejnej miesiączki. Jeżeli jest ona blisko, prawdopodobnie ciężej będzie Ci się pozbyć kilogramów, ze względu na gromadzącą się w organizmie wodę. 

Księżycowy kalendarz urody - może jednak prawda?

Wokół księżyca i jego wpływu na człowieka krąży wiele legend. W sieci aż roi się od porad i harmonogramów zabiegów pielęgnacyjnych w odniesieniu do faz księżyca. Choć wielu twierdzi, że to naprawdę działa, warto najpierw zwrócić się w stronę własnego organizmu. W przypadku kobiet ogromny wpływ na samopoczucie, wygląd i skuteczność zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych ma gospodarka hormonalna warunkowana przez cykl menstruacyjny. Niezwykle pomocny w obserwacji zmian w naszej urodzie może się okazać kalendarzyk menstruacyjny. Jeżeli znamy terminy swojego cyklu i zmiany w naszym organizmie zachodzące w jego trakcie, możemy sięgnąć i po kalendarz księżycowy. Zwrot w stronę natury oraz życie w zgodzie z nią na pewno nam nie zaszkodzi, a jak twierdzą niektórzy- może zdziałać cuda. 

Więcej o: