Okazuje się, że obgryzanie paznokci może mieć negatywne konsekwencje nie tylko estetyczne, kiedy płytka paznokcia staje się zniszczona, a skórki obszarpane, lecz także zdrowotne. Ten nawyk nie jest zmorą jedynie dziecięcą, boryka się z nim sporo dorosłych ludzi. Jak pozbyć się wstydliwego i niezdrowego nawyku?
Stylowy manicure w kilka minut? Sprawdź:
Podstawa rozwiązania każdego problemu, jest zidentyfikowanie jego przyczyn. Skąd tendencja do obgryzania paznokci? Źródła problemu możemy doszukiwać się nie gdzie indziej jak w naszej psychice. Zwykle nieświadome obgryzanie paznokci spowodowane jest stresem. W te sposób nasz organizm próbuje poradzić sobie z nadmiarem nerwów. Taki ruch występuje raczej sporadycznie, tylko w wyniku dużego napięcia. Inaczej jest z osobami, które cierpią na nerwicę i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. W takim przypadku obgryzanie paznokci staje się notoryczne, a w ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do celowego okaleczania dłoni w celu uwolnienia nadmiaru emocji. Zaburzenie takie fachowo nazywamy onychofagią.
Oprócz przykrych skutków estetycznych obgryzania paznokci, warto wiedzieć, że cierpi również nasze zdrowie. Oprócz zniszczonych paznokci, możemy nabawić się wady zgryzu. Częstę, obsesyjne obgryzanie paznokci prowadzi również do zmiany ułożenia naszych przednich zębów, co skutkować może zniekształceniem szczęki. Uszkodzenia dziąseł przez ostre płytki paznokci, powodują zapalenia i infekcje. Wkładanie palców do ust jest po prostu niehigieniczne. Wprowadzamy wówczas do jamy ustnej dużą ilość bakterii i tym samym łatwo się zarażamy oraz częściej chorujemy.
Jeżeli obgryzanie paznokci ma podłoże nerwicowe, warto zasięgnąć pomocy terapeuty czy psychiatry. Zidentyfikowanie głęboko skrytych w psychice źródeł problemu, ułatwi nasze życie nie tylko poprzez pozbycie się irytującego nawyku niszczącego paznokcie, ale i sprawi, że łatwiej będziemy identyfikować nasze stany emocjonalne i radzić sobie ze stresem czy lękami. W lżejszych przypadkach zaleca się zakup specjalnie przeznaczonych do walki z obgryzaniem paznokci preparatów. Pokryte nimi paznokcie są gorzkie w smaku, a ich zapach nie jest zachęcający. Jeżeli nawyk związany jest stricte z sytuacjami stresowymi, warto znaleźć inny sposób na wyładowanie emocji. Zajmij dłonie piłeczką czy gniotkiem antystresowym. W przypadku, gdy potrzebujesz czegoś do gryzienia, zaopatrz się w gumę do żucia lub zdrową przekąskę, taką jak pestki słonecznika czy dyni. Pomocna może się okazać wizyta u manicurzystki. Manicure hybrydowy jest niemożliwy do obgryzania. Odpowiednia pielęgnacja skóry rąk i paznokci pomoże zniwelować nieprzyjemne skutki wstydliwego nawyku i pozwoli cieszyć się pięknym wyglądem.