Retrogradacja Merkurego. Na czym polega to zjawisko?

Czy układ planet może mieć wpływ na nasze życie? Okazuje się, że wpływa on nie tylko na nasze samopoczucie i funkcjonowanie, ale i relacje międzyludzkie czy nawet działanie urządzeń elektronicznych. Sprawdź, czym jest retrogradacja planet i kiedy ma miejsce.

Obserwując sklepienie niebieskie przez teleskop, zauważymy, że wraz ze słońcem i księżycem, wszystkie planety obracają się wciąż w tym samym kierunku. Okazuje się jednak, ze niektóre z nich co jakiś czas zaczynają poruszać się w tył. Taki ruch nazywamy retrogradacją. Proces ten, szczególnie w przypadku Merkurego może znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Śpieszymy z wyjaśnieniami.

Czarna dziura pożarła gwiazdę wielkości Słońca. NASA zarejestrowała niezwykle rzadkie zjawisko:

Zobacz wideo

Retrogradacja Merkurego - czym jest?

Retrogradacja to nic innego jak ruch wsteczny planet. To okres, kiedy planeta cofa się po swojej orbicie. Obserwujemy wówczas zmianę ich położenia względem Słońca i Księżyca. Retrogradacja dotyczyć może nie tylko Merkurego, ale i Wenus, Marsa, Saturna czy Jowisza. Co ciekawe, ruch ten jest całkowicie pozorny. Retrogradacja jest złudzeniem optycznym. Pozorne cofanie się planety obserwujemy przez różnicę prędkości poruszania się wszystkich planet w układzie słonecznym. Planeta zatem zawsze porusza się w tym samym kierunku. Z powodu różnicy jej prędkości w stosunku do Ziemi, obserwujemy pozorne cofanie się.

Retrogradacja Merkurego - kiedy ma miejsce?

W tym roku faza retrogradacji Merkurego wystąpiła aż 3 razy. Pierwszy raz miała miejsce w marcu, kolejny w lipcu i ostatni, trzeci, w listopadzie. W tym miesiącu Merkury retrogradację przechodzi w znaku Skorpiona. Rozpoczęła się 31 października i potrwa do 20 listopada.

Retrogradacja Merkurego - jaki ma wpływ na nasze życie?

Astrologia twierdzi, że retrogradacja Merkurego ma duży wpływ na nasze funkcjonowanie. Odnosi się to nie tylko do spraw sercowych i finansowych, ale i funkcjonowania naszych urządzeń elektronicznych. Jeżeli zepsuła Ci się ostatnio pralka, szwankuje internet, a telefon ciągle się zawiesza, spokojnie możesz zrzucić to na ruch wsteczny planety Merkury. Problemy, nieporozumienia, sprzeczki z partnerami będą zdarzać się zdecydowanie częściej. Jest to również okres, w którym nie poleca się wprowadzania w swoim życiu wielkich zmian, mogą się one bowiem zakończyć fiaskiem. Zamiast tego lepiej zwrócić się ku swemu wnętrzu i przygotować grunt pod planowane kroki naprzód czy ewentualną reorganizację. Retrogradacja w Skorpionie szczególnie nie sprzyja sprawom sercowym i finansowym. Planowanie wspólnej przyszłości z partnerem lepiej odłóżcie na później. Nie warto w tym czasie inwestować dużych sum pieniędzy, mogą one zakończyć się sporymi stratami. Możemy jednak dobrze wykorzystać okres retrogradacji. Podobno dogłębna analiza problematycznych kwestii w naszym życiu, w okresie retrogradacji Merkurego może przynieść skuteczne rozwiązanie. Jest to idealny czas na zamknięcie niedokończonych spraw i autorefleksję.

Więcej o: