Andrzejki to ostatnia szansa na huczne zabawy przed okresem Adwentu, w którym Kościół Katolicki nawołuje do refleksji i zadumy przed narodzinami Chrystusa. Z okazji poprzedzających ten czas Andrzejek, organizowane są wieczory pełne magii i wróżb. Jaka jest historia tego święta?
Makijaż na Andrzejki. Sprawdź:
Andrzejki wypadają w dniu imienin Andrzeja, stąd ich nazwa. Dzisiaj andrzejkowy wieczór kojarzymy głównie z mającymi niezobowiązujący charakter wróżbami. Jednak niegdyś, zwyczaj ten traktowany był całkowicie poważnie, a wróżby odprawiano w osamotnieniu. Z czasem przybrały one formę zbiorową, przeznaczone były jednak tylko dla niezamężnych dziewcząt, miały bowiem charakter matrymonialny. Mężczyźni nie obchodzili Andrzejek, mieli swoje święto wróżb, tak zwane Katarzynki. W tamtych czasach wierzono, że w dniu Andrzejek i Katarzynek, otwierają się wrota przyszłości i tylko wtedy możemy sprawdzić co nasz czeka w nadchodzącym czasie, szczególnie w sferze miłosnej. Dzisiaj w zabawach andrzejkowych bierzemy udział z przyjaciółmi i bliskimi, a same przepowiednie są z reguły traktowane z przymrużeniem oka.
Najbardziej znaną zabawą andrzejkową jest lanie wosku. Polega na przelewaniu roztopionego wosku przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Po chwili wyciągamy z miski powstałą figurę i sprawdzamy, jaki ma kształt. Ma on być zapowiedzią tego, co spotka nas w najbliższej przyszłości. Znaną z Andrzejek zabawą jest również zapisanie na karteczkach swoich największych marzeń i wrzucenie ich do miski z wodą. Karteczka, która pierwsza wypłynie na powierzchnię, ma duże szanse spełnienia się. W Andrzejki często wróży się z fusów kawy lub herbaty. Co ciekawe, wróżba ta pojawiła się w Europie w XVII wieku, kiedy Holendrzy przywieźli pierwszą herbatę z Chin. Jeżeli chcemy poznać imię swojego przyszłego męża czy żony, wytnijmy z papieru serce i wypiszmy przychodzące nam do głowy imiona. Zgiętą kartę przebijmy szpilką- imię, które trafimy będzie imieniem naszej przyszłej miłości.