Black Friday i Cyber Monday- kiedy wypadają i czym różnią się święta zakupów?

Black Friday to prawdziwe święto wszystkich zakupoholików. To dzień, który uważany jest za początek świątecznego szaleństwa zakupowego, a sklepy wprowadzają atrakcyjne zniżki dla klientów. Po Black Friday, przychodzi czas na Cyber Monday. Czym różnią się te dwa dni?

Black Friday na dobre zagościł w naszych kalendarzach. Święto zakupów dotarło do nas ze Stanów Zjednoczonych. Wypada zawsze jeden dzień po Święcie Dziękczynienia, które z kolei ma miejsce w czwarty czwartek listopada. W tym roku Black Friday wypada 29 listopada, a Cyber Monday, w najbliższy po piątku poniedziałek, czyli 2 grudnia.

Cyber Monday w Polsce. Sprawdź:

Zobacz wideo

Black Friday i Cyber Monday - czym się różnią święta zakupów?

Black Friday to szczególnie ważny piątek dla wszystkich fanów wyprzedaży. W tym dniu sklepy szykują dla klientów zniżki sięgające nawet kilkudziesięciu procent. Dzięki temu w USA jest to najbardziej dochodowy dzień w roku. Zapowiedzi korzystnych ofert pojawiają się dużo wcześniej, dlatego kolejki do sklepów ustawiają się w Black Friday już od wczesnych godzin porannych. Według tradycji powinniśmy tego dnia zakupić prezenty gwiazdkowe, jednak w praktyce rzadko się to zdarza. W Black Friday zniżki znajdziemy głownie w sklepach stacjonarnych. Cyber Monday to okazja do zrobienia zakupów online. Wtedy skorzystać możemy z rabatów w sklepach internetowych. Warto jednak pamiętać, że różnica pomiędzy dwoma komercyjnymi świętami coraz częściej zaciera się. Dzieje się tak ze względu na to, że producenci rabatami obejmują cały weekend, od Black Friday po Cyber Monday. 

Black Friday i Cyber Monday - co kupujemy najchętniej?

Zarówno Black Friday, jak i Cyber Monday stają się coraz popularniejsze w Polsce. W związku z tym do akcji przyłącza się coraz więcej marek. Najbardziej opłacalne okazuje się to dla dużych koncernów. Black Friday to dzień, w którym szczególnie chętnie kupujemy sprzęty elektroniczne. Zniżki na tego typu produkty są wtedy naprawdę opłacalne. Z kolei Cyber Monday to często okazja do zakupów odzieżowych i obuwniczych. Coraz częściej specjalnie oczekujemy tych dni i odkładamy pieniądze na zakupowe szaleństwa. Należy pozostać jednak ostrożnym - niektórzy producenci specjalnie podnoszą w listopadzie ceny produktów, by gwałtownie obniżyć je z okazji Black Friday. 

Więcej o: