Wróżby na Andrzejki. Najpopularniejsze pomysły na zabawę andrzejkową

Andrzejki każdego roku w Polsce są okazją do świętowania. Ta noc nieodłącznie związana jest z wróżbami, które cieszą się popularnością nie tylko wśród dzieci, lecz także dorosłych. Oto popularne wróżby andrzejkowe, które świetnie sprawdzą się tego dnia.

Andrzejki - kiedy wypada to święto?

Andrzejki to wieczór wróżb, który odbywa się w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia świętego Andrzeja. Jak się jednak okazuje, to święto obchodzone jest nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach! Święty Andrzej jest patronem Szkocji Grecji oraz Rosji. W Szkocji święto obchodzone jest 30 listopada, a dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Zobacz wideo

W Polce wieczór andrzejkowy kojarzony jest przede wszystkim z wróżbami, które towarzyszą nam od najmłodszych lat. Chyba każdy pamięta szkolne lanie wosku. Jednak fanami różnych wróżb i zabaw andrzejkowych są zarówno dzieci, jak i dorośli.

Wróżby na Andrzejki - najciekawsze propozycje zabaw

1. Lanie wosku 

Do wykonania tej wróżby potrzebujemy jedynie wypełnionego wodą naczynia, klucza i płynnego wosku ze stopionej świecy. Co dalej? Przez dziurkę klucza przelewamy do miski z wodą wosk.  Kiedy już zastygnie, wyciągamy z wody nasz woskowy wytwór. Następnie, przed oświetloną ścianą odgadujemy, co przypomina kształt naszego wosku.

2. Dwie połówki orzecha

Przekrój kilka orzechów włoskich na pół. Następnie każdy z obecnych niech włoży do dwóch połówek orzecha karteczki z imionami - na jednej pisze swoje imię, na drugiej imię potencjalnej miłości. Obie połówki wkłada do miseczki z wodą. Jeśli połówki orzechów płyną do siebie - jest szansa na to, że ten związek się uda. Jeżeli jednak oddalają się, to taki związek nie ma przyszłości.

3. Wróżenie z fusów po kawie

Wróżenie z fusów cieszy się zazwyczaj ogromną popularnością podczas andrzejek. Do tej zabawy potrzebna jest mielona kawa oraz filiżanki, w których zaparzamy napoje. Do kawy nie dodajemy ani mleka, ani cukru. Po wypiciu napoju należy odwrócić filiżankę do góry dnem. Resztki płynu powinny wylać się na spodek. Poczekaj aż fusy wyschnął (5 minut) i zajrzyj do środka naczynia. Powstały obrazy powie ci co nieco o twojej przyszłości. 

Więcej o: