Black Friday: Jak uniknąć fałszywych promocji?

Każdy z nas uwielbia promocje i nie ma się co kryć. Kiedy widzimy napis "WYPRZEDAŻ", nasze nogi automatycznie kierują się ku witrynie sklepowej. Warto jednak pamiętać, że sklepy często stosują chwyty marketingowe, aby zachęcić nas do większej ilości zakupów. Przedstawiamy kilka porad, jak uniknąć fałszywych promocji podczas Black Friday.

Zawsze zapoznawaj się z regulaminem

Mało kto z nas zwraca na to uwagę, jednak jest to bardzo istotne. Regulaminy są delikatnie modyfikowane podczas akcji promocyjnych. Zmiany dotyczą między innymi tego, że produkty zakupione podczas wyprzedaży nie mogą zostać zwrócone, a w większości przypadków nie mogą zostać nawet wymienione. Dlatego też tak ważne jest, żeby kilka razy się zastanowić podczas zakupów i wybierać tylko produkty, których jesteśmy stuprocentowo pewni.

Promocje zaczynają się od czwartku

Nie podchodź do sprawy zakupów tak chaotycznie. Raczej zachowaj spokój i umiar. Nie musisz jednego dnia wydać całej swojej pensji. Większość sklepów wydłuża czas trwania wyprzedaży. Bardzo często zaczynają się one już w czwartek, a coraz więcej sklepów wprowadza tzw. Black Week i wyprzedaże trwają cały tydzień.

Kupuj uniwersalne produkty

Nie szalej! To, że jakaś gwiazda założyła szałowy pstrokaty płaszcz nie koniecznie oznacza, że też musisz go mieć. Kupno jakiejś przebojowej rzeczy tylko dlatego, że jest na przecenie może okazać się średnim pomysłem. Zanim zdążysz ją założyć, to wyjdzie już z mody. Dlatego postaw na klasykę i prostotę. Zwykłe jeansy, podkoszulki, koszule i sukienki w stonowanych kolorach i do tego zakupione w niskich cenach? No oczywiście, że musisz zainwestować.

Zobacz jak wyglądał zakupowy szał w Chinach:

Zobacz wideo

Nie kupuj zbędnych rzeczy

Najlepiej będzie, jeżeli zrobisz sobie listę rzeczy które chcesz kupić. Taka lista ubrań czy też butów, których brakuje w twojej garderobie będzie bardzo pomocna. Istnieje możliwość, że uchronisz się przed kupnem rzeczy, które w rzeczywistości wcale nie są Ci potrzebne. Zawsze przy oglądaniu rzeczy, zadaj sobie pytanie "Czy jest mi to naprawdę potrzebne?" 

Rzeczy na promocji nie koniecznie są w promocji

Podczas wyprzedaży, niektóre sklepy stosują chwyt polegający na przyklejeniu wyższej ceny od pierwotnej, a następnie obniżenie jej minimalnie od ceny pierwotnej. Jak to wygląda w praktyce? Sukienka przed promocją kosztuje 80 zł, przychodzimy do sklepu w czasie trwania Black Friday, a na metce widzimy wyższą cenę w wysokości 140 zł i czerwoną metkę z ceną 70 zł. Myślisz, że zaoszczędziłaś 70 zł, a w rzeczywistości jest to tylko 10 zł. Rozglądaj się przed rozpoczęciem przecen w sklepach za rzeczami, które ci się podobają oraz ich cenami. Wtedy podczas Black Friday lub innych podobnych okazji zakupów będziesz wiedzieć, czy nie zostałaś oszukana.

Nie kupuj na siłę 3 za 2

Bardzo często jest tak, że chcemy kupić jedną bluzkę, idziemy do kasy i pani ekspedientka mówi: "Jeżeli dobierze pani jeszcze dwa produkty to jeden z nich będzie gratis". Kluczowe słowo "GRATIS" działa jak magnes i automatycznie idziemy dobierać na siłę coś jeszcze. Ostatecznie, najczęściej kończy się to tak, że mamy jedną bluzkę, której potrzebowaliśmy i dwie kupione na siłę, które będą leżeć na dnie szafy. 

Jakość ma znaczenie

Pamiętaj, aby na wyprzedażach nie kupować czegoś tylko dlatego, że jest tanie. Sprawdzaj składy ubrań, kosmetyków i innych produktów. Warto zwrócić na to uwagę, aby zaraz coś się nie zepsuło lub podarło. Możesz także skorzystać z pomocy internautów i poczytać opinie w sieci na temat produktu, który cię interesuje.

Ilość też ma znaczenie

Kupując kosmetyki zwróć uwagę, czy produkt danej pojemności w takiej cenie się opłaca. Sprawdź, ile kosztuje mniejsze opakowanie i sobie to przelicz. Zdarza się, że na promocji jest produkt o mniejszej pojemności, a jeżeli porównamy go z oryginalną wielkością i regularną ceną, to zakup poza promocją może okazać się lepszy.

Karta lubi mieć limity

Ustaw sobie limity na kartach płatniczych. Brzmi drastycznie, ale pomoże uniknąć wydania niepotrzebnej ilości pieniędzy. Załóż sobie, ile planujesz wydać i taki limit ustaw. Będziesz się wtedy czuć bezpiecznie, że nie zostaniesz do końca miesiąca bez pieniędzy, bo kupiłaś sobie buty.

Więcej o: