Indyjska rada badań medycznych donosi, że badania kliniczne nad męskim środkiem antykoncepcyjnym w postaci zastrzyków zostały zakończone pomyślnie. Teraz środek czekają testy pod względem nie tylko działania, lecz także produkcji leku, które mogą potrwać około sześciu miesięcy. Po tym okresie i pomyślnym przejściu prób, lek będzie mógł trafić do aptek.
Wazektomia to nie kastracja, ale wielu Polaków w to wierzy. Są też inne mity na jej temat. Sprawdź:
Indyjscy specjaliści ogłosili zakończenie badań nad antykoncepcyjnym zastrzykiem dla mężczyzn. Produkt jest gotowy do testów przeprowadzanych przez narodowych kontrolerów leków i może za kilka miesięcy trafić do sprzedaży. Jego skuteczność szacowana jest nawet na 13 lat. Metoda polega na wstrzyknięciu do męskich nasieniowodów polimeru o nazwie Steryene Maleic Anhydride, który zablokuje plemniki, nie pozwalając im opuścić jąder.
Oprócz zastrzyków, w fazie testów są również inne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn. W styczniu do fazy testów wszedł żel, który ma w 100 % niszczyć plemniki znajdujące się w nasieniu. W zaawansowanej fazie są też podobno badania na tabletką antykoncepcyjną dla mężczyzn.
Męskie metody antykoncepcji wciąż są bardzo ograniczone, bo sprowadzają się do prezerwatyw i wazektomii. Mało który mężczyzna skłonny jest nawet rozważyć drugą opcję. Z tego powodu, odpowiedzialność za antykoncepcję spada na kobiety i to one są skazane na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która niesie za sobą szereg skutków ubocznych. Coraz więcej naukowców stara się opracować skuteczną antykoncepcję dla mężczyzn. Miejmy nadzieje, że jesteśmy na drodze do sukcesu.