Body neutrality. Nowy trend, który może wyprzeć ruch body positive

Idea body positivity ma wielu zwolenników na cały świecie. Podpisuje się pod nim również wiele gwiazd. Okazuje się, że ciałopozytywność wypiera teraz nowy trend, czyli body neutrality, a więc ciałoneutralność. O co chodzi?

Ciałopozytywność od kilku lat podbija serca kobiet, które dość mają prześcigania się w osiągnięciu wzorca kobiecego piękna. Zamiast tego, promują one akceptację każdego ciała, niezależnie od jego wymiarów czy wyglądu. Kolejną tendencją w postrzeganiu własnego ciała jest ciałoneutralność.

Kim by została Karolina Pisarek, gdyby nie była modelką? Sprawdź:

Zobacz wideo

Nowy trend body neutrality - na czym polega?

W 1991 roku Naomi Wolf napisała książkę "Mit urody", w którym opisała jak przemysł modowy i kosmetyczny wpływa na kreowanie nieosiągalnego wzorca piękna, który negatywnie wpływa na samoocenę kobiet i tym samym staje się narzędziem kontroli ze strony rynku. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, wiele gwiazd, modelek i marek podpisało się pod trendem body positivity, który miał walczyć ze stereotypem kobiecego wyglądu i promować afirmację wszystkich ciał. Okazuje się, że pojawia się nowa tendencja, która pod hasłem body neutrality ma na celu zmniejszenie uwagi, jaką poświęca się kobiecemu ciału w ogóle. Zakłada, że ze względu na to, że temat ciała kobiet jest wszechobecny, nigdy nie będziemy wolne od jego oceny. Zachęca zatem do odłożenia myślenia o swoim wyglądzie na drugi plan, a skupieniu się na tym co robimy i jakie jesteśmy. 

Nowy trend body neutrality - kto go promuje?

Zane Lowe niedawno przeprowadził wywiad z Taylor Swift, która wyznała, że nie chce promować ciałopozytywności, a właśnie ciałoneutralność. Pochwaliła również wokalistkę Jameelę Jamil, za jej zaangażowanie w promowanie trndu body neutrality. Nazwa po raz pierwszy pojawiła się w 2015 roku, a spopularyzowała ją trenerka ftiness Anne Poirier, która prowadzi warsztaty z body neutrality. Ważne, by pamiętać, że body neutrality nie neguje body positivity. Zwraca jednak uwagę, byśmy nie dali się zwariować na punkcie swojego ciała. Warto o nie dbać i pracować nad tym, by czuć się w nim dobrze, ale jako priorytet traktować nasze umiejętności, rozwój osobisty i zdrowie, nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne. 

Więcej o: