Gwiazdorska obsada w thrillerze reżysera "Gwiezdnych wojen". Rian Johnson opowiada o kulisach filmu "Na noże"

Recepta jest prosta. Wziąć grupę uprzywilejowanych ekscentryków, wymieszać ich z kilkoma lojalnymi służącymi, dodać do mieszanki jednego nieboszczyka, a akcję osadzić w tajemniczej i szalenie estetycznej posiadłości. Brzmi znajomo?Warto więc jeszcze dorzucić genialnego detektywa, który będzie musiał rozwiązać zagadkę morderstwa i wskazać, kto z zebranych zasługuje na spędzenie reszty życia za kratkami.

Rian Johnson uczynił z tego znanego scenariusza podstawę do ironicznie rozrywkowej zabawy z dosyć wysłużonymi konwencjami gatunku kryminału, wspierając się przenikliwymi dialogami oraz inteligentnymi refleksjami na temat XXI-wiecznych reguł społecznych i współczesnego postrzegania wartości rodzinnych.

Rian Johnson o kulisach filmu "Na noże"

Jest od samego początku niemal oczywiste, że detektyw pokona wszystkie przeszkody i dotrze do sedna prawdy, pozostaje jednak inne pytanie: co Blanc odkryje po odarciu członków familii z wszystkich ich warstw ochronnych?

- Moim zamierzeniem było nakręcenie rozrywkowego filmu, który opierałby się na myleniu tropów oraz zgłębianiu różnych oblicz rodziny zmarłego bogacza. Powieści autorstwa Agathy Christie nie były otwarcie naszpikowane morałami, ale jeśli przyjrzeć im się bliżej, widać, że doskonale oddawały stan ówczesnego brytyjskiego społeczeństwa. Gdy dzisiaj je oglądamy, przeważnie umyka nam fakt, że ci wszyscy lokaje i wojskowi nie byli wyłącznie atrakcyjnymi dodatkami do fabuły, lecz przedstawicielami konkretnej rzeczywistości, o której dzisiaj zbyt mało wiemy, by czasem rozszyfrować ich obecność na ekranie. Chciałem w Na noże wysnuć kilka trapiących mnie refleksji na temat współczesnej Ameryki oraz amerykańskości, którą różni Amerykanie traktują na różne sposoby - wyjaśnia scenarzysta i reżyser Rian Johnson.

Rian Johnson jest światowej publiczności znany przede wszystkim jako scenarzysta i reżyser "Gwiezdnych wojen: Ostatniego Jedi", ale zaczynał swą przygodę z pełnometrażowym kinem fabularnym prawie półtorej dekady temu, w 2005 roku, wraz z inspirowanym powieściami Dashiella Hammetta intensywnym kryminałem "Kto ją zabił?" Później nakręcił między innymi ironicznie przygodowych "Niesamowitych braci Bloom", zagadkową fantastykę naukową "Looper - Pętla czasu" oraz pracował nad kilkoma odcinkami jednego z najwybitniejszych seriali w historii telewizji - "Breaking Bad". W "Na noże" można zobaczyć wszystkie jego reżyserskie obsesje i pasje, a jednocześnie widać rodzące się nowe oblicze Riana Johnsona. Pisząc scenariusz, artysta najwięcej energii włożył w rozpisanie każdego najmniejszego detalu opowiadanej historii, by siedzący w ciemnej sali kinowej widzowie mogli się wczuć w detektywów, którzy dążą do rozwiązania skomplikowanej, aczkolwiek ekscytującej zagadki.

- Przy tylu różnych postaciach i skrajnie odmiennych motywacjach kluczem do zadowalającej rozrywki było sprawienie, by struktura scenariusza pozostawała dla widza niewidzialna. Publiczność ma się zastanawiać nad intrygą, a nie tym, kto ją prowadzi - mówi reżyser.

Johnson pragnął jednak wpisać w stricte rozrywkowy scenariusz nieco poważniejsze refleksje.

- Na samym początku bawimy się konwencją kryminałów, pojawia się ekscentryczny detektyw, a zwroty akcji zaczynają się nawarstwiać, natomiast później film zamienia się w dreszczowiec, przy pisaniu którego czerpałem z własnych doświadczeń. Jestem bardzo blisko ze swoją rodziną, a moi bliscy zupełnie nie przypominają postaci, które występują w filmie, ale dorastałem pośród naprawdę wielu kuzynów i krewnych, doskonale więc znam różne dysfunkcyjne sytuacje, które pojawiają się w takich większych grupach. Wiem także, że dają one pole do popisu zarówno w kontekście dramatycznym, jak i komediowym - dodaje Rian Johnson.

'Na noże''Na noże' Materiały prasowe

Gwiazdorska obsada filmu "Na noże"

Niezależnie od tego, scenariusz szybko zaczął przykuwać uwagę kolejnych gwiazd ekranu. Pierwszym, który dołączył do projektu, był Daniel Craig, który znalazł czas na ten projekt w oczekiwaniu na kolejną filmową część przygód Jamesa Bonda, a później obsada powiększała się systematycznie o kolejne znane nazwiska.

Christopher Plummer jako Harlan Thrombey

Reżyser wspomina, że był w siódmym niebie, gdy okazało się, że 89-letni aktor, gwiazda takich dzieł jak „Dźwięki muzyki” Roberta Wise’a czy „Człowiek, który chciał być królem” Johna Hustona, zgodził się zagrać w jego projekcie.

- Człowieka, który chciał być królem uważam za jeden ze swoich ulubionych filmów, więc możliwość współpracy z Christopherem była dla mnie niczym spełnienie marzeń. Tym bardziej, że wspaniale pasował do roli eleganckiego patriarchy, który poszukuje możliwości zadośćuczynienia za błędy przeszłości…  po czym umiera. Jego Harlan stał się postacią zaskakująco głęboką, a sekwencja ostatniej nocy jego życia stała się moim ulubionym fragmentem w całym filmie. Jest w niej patos, komedia, dramat, horror. Bez Christophera Na noże nie byłby tym samym projektem. To dzięki niemu startujemy z najwyższej półki - wyznaje Rian Johnson.

Daniel Craig jako Benoit Blanc

Zobacz wideo

Daniel Craig, znany aktorsko przede wszystkim jako odtwórca roli najsłynniejszego agenta świata kina, Jamesa Bonda, wcielił się tym razem w zupełnie odmiennego przedstawiciela prawa i porządku. Benoit Blanc jest światowej klasy detektywem, ale nie brak mu ekscentryzmu i osobliwych cech charakteru.

- Benoit Blanc jest protagonistą, którego nie da się nie lubić, więc bardzo się ucieszyłem, że zagrał go Daniel Craig, który wniósł do roli sporo specyficznego ciepła - mówi reżyser i scenarzysta.

LaKeith Stanfield jako porucznik Elliott

Elliott jest zupełnym przeciwieństwem efektownego w swych ekscentryzmach śledczego, co doskonale podkreślił przed kamerami LaKeith Stanfield, wschodzący gwiazdor aktorskiego rzemiosła, który zdobył zaufanie krytyków i widzów rolami w "Uciekaj!" Jordana Peele’a oraz "Przepraszam, że przeszkadzam" Bootsa Rileya. 

- Przyciągają mnie odważne, kreatywnie opowiedziane filmy, a scenariusz Na noże był wprost wyborny -  zachwyca się Stanfield.

Noah Segan jako Trooper Wagner

W rolę coraz bardziej zagubionego w otaczającej rzeczywistości policjanta wcielił się stały współpracownik Riana Johnsona, aktor Noah Segan. 

- Istnieje konkretny powód, dlaczego Wagner nie zaliczył testu na detektywa - śmieje się aktor -jest jednak jedną z niewielu filmowych postaci, które pozostają poza podejrzeniem morderstwa, więc chciałem, ukazać go w pozytywnym świetle.

Frank Oz jako Alan Stevens

W takt kolejnych tajemnic i podejrzeń związanych ze śmiercią Harlana Thrombleya w zasadzie cała familia denata wyczekuje z niecierpliwością przybycia Alana Stevensa, prawnika rodziny, który ogłosi treść testamentu pozostawionego przez zmarłego. Nie była to duża rola, lecz jej znaczenie w ramach fabuły okazało się kolosalne, więc Rian Johnson obsadził w niej Franka Oza, legendarnego aktora i lalkarza, który zapisał się w świadomości widzów dzięki pracy nad "Ulicą Sezamkową".

Jamie Lee Curtis jako Linda Drysdale

Linda była najstarszą córką Harlana Thrombeya, nic więc dziwnego, że łączyło ją ze zmarłym staruszkiem więcej niż innych członków ekscentrycznej rodziny. Zdeterminowana, uparta, twarda bizneswoman, która nie przyjmuje odmownych odpowiedzi, Linda jest przeciwna (czy to już stawia ją w kręgu podejrzanych?) śledztwu prowadzonemu prze Benoita Blanca.

Don Johnson jako Richard Drysdale

Przystojny i czarujący mąż Lindy jest jej prawą ręką w odnoszącej spektakularne sukcesy firmie zajmującej się handlem nieruchomości, natomiast w małżeństwie zawsze tkwił w cieniu swojej lepszej połówki. Nie żeby Richardowi to przeszkadzało, bo w jego przypadku dostęp do przywilejów i pieniędzy rodziny Thrombeyów okazał się wystarczającym afrodyzjakiem, by zapomnieć o własnych potrzebach emocjonalnych. Sęk w tym, że po śmierci teścia Richard stał się automatycznie jednym z podejrzanych.

- Wielu widzów widzi w Donie wyłącznie Sonny’ego Crocketta lub Nasha Bridgesa, a on ma o wiele, wiele więcej do zaoferowania. Mam nadzieję, że widać to w filmie - mówi reżyser.

Chris Evans jako Ransom Drysdale

Jedyny syn Lindy i Richarda okazuje się być rozwydrzonym, aroganckim bubkiem, który nie musiał o nic w życiu naprawdę zawalczyć. Z drugiej strony, fakt, iż ma wszystko i wszystkich w głębokim poważaniu oraz jest czarną owcą w rodzinie Thrombeyów, sprawia, że Ransom wielokrotnie ujawnia hipokryzję innych członków familii. Chris Evans, znany całemu światu jako Kapitan Ameryka z superprodukcji Disneya i Marvela, z wielką przyjemnością wcielił się w takiego bohatera.

- Oglądałem takie filmy nałogowo w młodości, a dzisiaj kręci się je zdecydowanie zbyt rzadko, więc nie mogłem odmówić sobie zagrania Ransoma. Szczególnie, że zwyczajowo gram przywódców i pozytywnych bohaterów, a ten scenariusz czytało się jednym tchem - mówi aktor.

- Fajnie było igrać z superbohaterskim wizerunkiem Chrisa. Myślę, że w "Na noże" widzowie ujrzą jego wielki talent, o którym zbyt często zapomina się w nawale efektów specjalnych - mówi reżyser i scenarzysta Rian Johnson.

Ana de Armas jako Marta Cabrera

Zaufana opiekunka Harlana Thrombeya i zarazem córka nielegalnych imigrantów, która nie miała ławo w życiu. Była natomiast ze staruszkiem bliżej niż ktokolwiek, z kim łączyły go więzy krwi. Dlatego Marta ma nadzieję, że jej osobiste sekrety nie wyjdą nigdy na jaw, przesłonięte przez fakt, iż była zaledwie lubianą służącą.

Toni Collette jako Joni Thrombey

Wdowa po zmarłym tragicznie synu Harlana Thrombeya, mieszka w Kalifornii, gdzie nie radzi sobie z promowaniem new-age’owych ideologii oraz własnej firmy lifestylowej. Prawda jest taka, że ze względu na marną sytuację finansową zarówno Joni, jak i jej córka Meg (Katherine Langford) przyzwyczaiły się do korzystania z pomocy materialnej Harlana. Nietrudno więc się domyślić, że Joni stała się automatycznie podejrzaną w śledztwie Benoit Blanca.

Michael Shannon jako Walt Thrombey

Najmłodszy syn Harlana, którego od dawien dawna męczy kompleks niższości. Miał nadzieję, że kiedyś udowodni całemu światu (ale przede wszystkim ojcu), że jest w stanie sięgać po najwyższe cele, ale w rzeczywistości nigdy nie był gotowy, by przejąć intratne rodzinne wydawnictwo. Czy fakt, iż przed śmiercią staruszek Harlan odmówił wsparcia kolejnego "genialnego" projektu Walta, może oznaczać, że mężczyźnie puściły nerwy i to właśnie on stoi za morderstwem seniora rodu Thrombeyów?

Riki Lindhome jako Donna Thrombey

Pytanie, które zadaje sobie Benoit Blanc, a które będą zadawali sobie również z pewnością widzowie, brzmi: czy sam fakt posiadania za męża kogoś takiego jak Walt Thrombey, mógłby skłonić kobietę do popełnienia zbrodni?

Jaeden Martell jako Jacob Thrombey

Buntowniczy syn Walta i Donny, który wyróżnia się nawet na tle zwichrowanej na każdy możliwy sposób rodziny Thrombeyów. Jest nie tylko klasycznym nastoletnim złym chłopcem, ale również internetowym trollem i człowiekiem, którego motywacji nie rozumie nikt poza nim samym. Jako najmłodszy członek słynnego klanu Jacob jest owiany zaskakująco wieloma tajemnicami.

Katherine Langford jako Meg Thrombey

Jedyna córka Joni Thrombey, granej przez Toni Collette, a zarazem urocza, progresywna, mocno zaangażowana w różne kwestie dziewczyna, która nie potrafi ukończyć studiów, żeby rozpocząć własne życie, z dala od bywającej emocjonalnym wampirem matki, która nierzadko doprowadza ją do poczucia zażenowania.

K Callan jako Nana Wanetta Thrombey

Ostatnią członkinią ekscentrycznego klanu Thrombeyów jest staruszka Nana, która wiekiem przyćmiewała nawet denata Harlana Thrombeya. Ba, kobiecina jest tak wiekowa, że sama nie ma pojęcia, ile tak naprawdę ma lat. Jak na jej wiek przystało, jest kobietą niewielu słów, ale wygląda na to, że widziała o wiele więcej, niż innym członkom rodziny się wydaje, nie tylko w kontekście feralnej nocy, podczas której szacowny Harlan odszedł z tego łez padołu.