Nie żyje gwiazda kina francuskiego Anna Karina

Zmarła ikona francuskiej nowej fali i kina, aktorka Anna Karina. To filmowa legenda i twarz europejskiego kina, a także muza swojego męża, reżysera Jeana-Luca Godarda.

Francuska aktorka miała 79 lat. Zmarła w ubiegłą sobotę, w jednym z francuskich szpitali na raka. W niedzielę poinformował o tym jej agent Laurent Balandras.

Weronika Rosati na prezentacji ramówki TVN. Zobacz:

Zobacz wideo

Nie żyje gwiazda kina francuskiego Anna Karina

Anna Karina pochodziła z Danii. Urodziła się 1 940 roku w Kopenhadze. Jej matka zajmowała się modą, a ojciec był marynarzem. Zadebiutowała jako 14- latka, a trzy lata później przeniosła się do Paryża, gdzie jej kariera nabrała tempa. Naprawdę nazywała się Hanne Karen Blarke Bayer, a jej pseudonim wymyśliła Coco Chanel. Chociaż odmówiła Godardowi udziału „Do utraty tchu”, który zainicjował francuską Nową Falę to niedługo potem stała się twarzą tego nurtu.  Anna Karina zgodziła się na udział w innym filmie Godarda - "Żołnierzyk", stała się jego muzą i szybko wzięli ślub. Zagrała w wielu filmach męża, ale i u włoskiego reżysera Luigiego Viscontiego czy Tony'ego Rcihardsona. Oprócz aktorstwa, zajmowała się też muzyką - była wokalistką i pracowała jako modelka

Anna Karina zmarła na raka

Aktorka od długiego czasu chorowała na raka. Zmarła w paryskim szpitalu, a kiedy jej agent poinformował o śmierci aktorki, z całego świata zaczęły spływać kondolencje. Tak wypowiedział się na Twitterze francuski minister kultury:

"kino francuskie stało się dziś sierotą. Straciło jedną ze swych legend (...)
Więcej o: