Olga Tokarczuk przekazała swój noblowski medal na aukcję WOŚP

Medal noblowski, który otrzymała Olga Tokarczuk, pisarka przekazała na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To już 28 edycja akcji charytatywnej, a licytacja nagordy polskiej autorki trwa!

W październiku Olga Tokarczuk została nagrodzona przez Szwedzką Akademię. Tak umotywowana została jej wygrana:

„za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia.” 

10 grudnia, Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Gala wręczenia nagród odbyła się w Sztokholmie, w filharmonii. 

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla! Sekretarz Szwedzkiej Akademii odczytał nazwiska laureatów:

Zobacz wideo

Olga Tokarczuk przekazała swój noblowski medal na aukcję WOŚP

Na Galę polska pisarka założyła kreację od polskiej projektantki Gosi Baczyńskiej. Sukienka była bardzo elegancka, a jednocześnie prosta. Przywodziła na myśl suknie sufrażystek, a inspiracją projektu była ta założona przez pierwszą kobietę, która otrzymała nagrodę Nobla z dziedziny literatury, czyli Selma Lagerlöf. O sufrażystkach i innych kobietach, Tokarczuk wspomniała w swojej mowie, która cytowana jest w wielu miejscach na świecie. Wspomniała w niej również wiele problematycznych kwestii współczesnego świata. Medal noblowski, który otrzymała, zdecydowała się przekazać na 28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem celem jest "zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Medal trafił na licytację. Jest wykonany z brązu i pokryty złotem. Jego aktualna cena to 10 000,00 zł. 

Olga Tokarczuk zakłada fundację

Olga Tokarczuk powołała również fundację. Przekazała na nią 350 tysięcy złotych, czyli 10% pieniężnej nagrody noblowskiej. Siedzibą będzie willa Marii i Tymoteusza Karpowiczów, przy ul. Krzyckiej 29 we Wrocławiu. Obszarem działalności Fundacji będzie nie tylko działalność kulturalną i artystyczną, lecz także projektami ekologicznymi, oraz tymi na rzecz równości i wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Więcej o: