Modelka chora na endometriozę opublikowała szokujące zdjęcie. Pokazała, jak jej choroba wyglądałaby, gdyby była widoczna

Endometrioza to kobieca choroba, z którą wiąże się ogromny ból. Andrea Baines z Anglii postanowiła go pokazać. W tym celu namalowała na brzuchu modelki duże, krwawe rany. To zdjęcie zapada w pamięć.

Andrea Baines to 34-letnia wizażystka z Anglii, która cierpi na endometriozę. Kobieta postanowiła pokazać wszystkim, jak wyglądałaby jej choroba, gdyby była widoczna na zewnątrz. Jej zdjęcie bardzo szybko obiegło cały internet. Jest dość szokujące!

Jak przygotować się do ciąży? Badania, suplementy, aktywność:

Zobacz wideo

Endometrioza na jednym szokującym zdjęciu

Endometrioza to ból nie do zniesienia. Andrea Baines postanowiła go pokazać i uświadomić innych, z czym musi się mierzyć na co dzień. Wizażystka namalowała na brzuchu 28-letniej modelki duże, krwawe rany. To zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów i bardzo działa na wyobraźnię.

Endometrioza - co to?

Słowa endometrioza i endometrium często bywają zamiennie stosowane na określenie choroby. To błąd, ponieważ endometrium to naturalnie występująca błona śluzowa (śluzówka) macicy. Jest ona wrażliwa na hormony kobiece, zwłaszcza estrogeny i gestageny (w tym progesteron). Pod ich wpływem endometrium zmienia się w ciągu miesiąca: staje się nawet kilkakrotnie grubsze, gdy przygotowuje się na ewentualne przyjęcie zarodka, i złuszcza, kiedy do zapłodnienia nie dojdzie.

Endometrioza (nazywana też wędrującą śluzówką) to zaś choroba, która występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Cierpi na nią około 10-15 procent pań. Dochodzi do niej, gdy opisane wcześniej endometrium umiejscowi się w innych narządach, najczęściej w jajowodach, jajnikach i jamie otrzewnej. Może się zdarzyć, że endometrium "powędruje" dalej, np. do płuc, i wówczas endometrioza objawia się krwiopluciem. To jednak rzadkość. 

Podczas miesiączki endometrium złuszcza się także w narządach, do których się przeniosło, a krwawienia i sama obecność śluzówki powodują różne problemy. Mechanizm umiejscawiania się śluzówki macicy poza nią wciąż nie jest do końca znany. 

Więcej o chorobie:

Więcej o: