Nie żyje Emanuel Ungaro, francuski projektant włoskiego pochodzenia

W Paryżu zmarł znany projektant mody, założyciel domu modu sygnowanego jego nazwiskiem i firmy kosmetycznej. Miał 86 lat. Nieaktywny zawodowo od 2004 roku, jak podała jego rodzina, ostatnie dwa lata ciężko chorował.

Znany projektant pochodził z Włoch, jednak pracował głównie w Paryżu. Jego ojciec był krawcem i to pracując u niego, Emanuel nauczył się podstaw szycia. Kiedy skończył 20 lat, przeprowadził się do stolicy Francji, gdzie jego kariera nabrała tempa. 

100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku. Zobacz:

Zobacz wideo

Nie żyje francuski projektant Emanuel Ungaro

Emanuel Ungaro urodził się na południu Francji, w Aix-en-Province. Jego rodzina miała włoskie pochodzenie. To ojciec-krawiec wyposażył syna w podstawy rzemiosła krawieckiego, które pozwoliły 20-letniemu Emanuelowi rozpocząć karierę w przemyśle modowym. Po przeprowadzce do Paryża, rozpoczął pracę dla hiszpańskiego projektanta Cristobala Balenciagi. Po kilku latach pracy dla znanej osobistości świata mody, postanowił rozpocząć własną działalność, sygnowaną swoim nazwiskiem. W 1965 roku otworzył dom mody przy alei Mac-Mahon, w ekskluzywnej paryskiej dzielnicy. Rozpoczął od tworzenie haute couture, czyli szycia na zamówienie indywidualnego klienta, a po trzech latach wypuścił swoją pierwszą kolekcję damską prêt-à-porter, czyli serię ubrań dostępnych w sklepie. W kolejnych latach produkował też kolekcje mody męskiej. Z biegiem lat dom mody Ungaro rozrastał się, a w ofercie pojawiły się buty i akcesoria. W latach 80 wprowadził do sprzedaży kosmetyki. Styl Ungaro charakteryzuje szeroka gama kolorystyczna, raczej luźne kroje i marszczenia oraz zakładki. 

Śmierć Emanuela Ungaro 

Od 2004 roku Emanuel Ungaro nie był aktywny zawodowo, a w 2005 jego marka została sprzedana Asimowi Abdullahowi, czyli dyrektorowi Global Asset Capital Investment Bank. Jak poinformowała rodzina projektanta, od dwóch lat zmagał się on z chorobą. Dokładne przyczyny śmierci Emanuela Ungaro nie są jednak znane. Na oficjalnym Instagramie domu mody Ungaro pojawiły się wpisy upamiętniające zmarłego projektanta, a w jednym z nich czytamy:

(...) Pozostanie w naszej pamięci jako mistrz zmysłowości, kolorów i ekstrawagancji (...)
 
Więcej o: