Janina Ochojska napisała do Grety Thunberg. "Droga Greto, wyobraź sobie, że arcybiskup z Krakowa..."

Arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski w jednym z wywiadów skrytykował nastoletnią aktywistkę Gretę Thunberg. Janina Ochojska, polska działaczka humanitarna i europosłanka, postanowiła poinformować o tym Gretę za pośrednictwem Twittera.

W telewizyjnym wywiadzie arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski otwarcie skrytykował ekologizm i działania Grety Thunberg. Europosłanka Janina Ochojska postanowiła przekazać Szwedce informacje na temat słów duchownego pod jej adresem.

Greta Thunberg z rozpaczą na forum ONZ: Ukradliście moje dzieciństwo. Zobacz:

Zobacz wideo

Arcybiskup Jędraszewski o Grecie Thunberg

Arcybiskup Marek Jędraszewski w wywiadzie udzielonym dla Telewizji Republika stwierdził, że ekologizm jest sprzeczny z Biblią. Określił aktywizm na rzecz dbania o środowisko jako zagrożenie narzucone przez "obowiązującą doktrynę". Stwierdził, że Greta Thunberg to nastolatka, która staje się wyrocznią dla społeczeństwa, a to sprzeczne jest z tym, co napisano w Księdze Rodzaju. Chodzi dokładnie o fragment, w którym Bóg powiedział człowiekowi, by czynił sobie ziemię poddaną. Nawoływał także:

Ekologia jako ideologia staje się dla wielu okazją, by w duchu chrześcijańskim zacząć głęboką refleksję nad tym wielkim skarbem, jaki dał nam Pan Bóg w postaci świata.

Arcybiskup szczególnie nieprzychylny okazał się wszelkim ruchom, których głównym celem jest ochrona środowiska oraz bezpośrednio odniósł się do nastoletniej Grety, która stała się symbolem walki z ociepleniem klimatu.

Reakcja na słowa arcybiskupa

Słowa arcybiskupa wywołały falę komentarzy. Odniósł się do nich między innymi wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, który na Twitterze napisał:

Z perspektywy dotkniętej ogniem Australii, gdzie dziś jestem, mogę powiedzieć jedno. Nie ma dziś gorszej zarazy w cywilizowanym świecie niż ci, którzy kwestionują konieczność dbania o naszą planetę i jej ochronę. Jędraszewski, idź do diabła, tam jest twoje miejsce.

Bez komentarza nie pozostawiła wywiadu także Janina Ochojska, działaczka humanitarna oraz europosłanka. Postanowiła, za pośrednictwem Twittera, bezpośrednio odnieść się do Grety Thunberg i przekazać jej informację na temat słów arcybiskupa:

Droga Greto, wspieram twoje działania, ale wyobraź sobie, że arcybiskup z Krakowa #Jedraszewski uważa Cię, za manipulatorkę, która zaprzecza Biblii. Chociaż Bóg powiedział "czyńcie sobie Ziemię poddaną", nie pozwolił nam jej niszczyć. Powodzenia. Jeszcze wiele zmian przed nami :)
Więcej o: