Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Co roku, wraz z nadejściem nowej daty, stawiamy sobie nowe cele i postanowienia. Niestety często nie udaje się nam w nich wytrwać, a niepowodzenie prowadzi do frustracji. Co zrobić, by wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Postanowienia noworoczne mogą być bardzo różne. Od zrzucenia kilku zbędnych kilogramów, przez naukę nowego języka, po zmianę pracy, miejsca zamieszkania czy innych dużych planów. Łączy je jednak ta sama kwestia, to znaczy pytanie o to, jak wytrwać w tym, co sobie postanowiliśmy.

Rinke Rooyens zorganizował Joannie Przetakiewicz romantyczną randkę. Zobacz:

Zobacz wideo

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? - Bądź dla siebie łagodna

Bardzo często wyznaczamy sobie nowe cele i postanowienia, na podstawie tego, czego nie udało nam się osiągnąć w roku poprzednim. Poczucie winy i wstydu, które towarzyszy nam, kiedy ponosimy porażkę, staramy się zagłuszyć nowymi, często zbyt trudnymi celami. Zamiast tego, przemyślmy dokładnie dlaczego nie wyszło nam wcześniej. Taka analiza pozwoli lepiej przygotować się do nowego wyzwania, dzięki czemu łatwiej będzie w nim wytrwać.

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? - Wyznaczaj cele, które są osiągalne

Niestety często planując nasze noworoczne postanowienia, wyznaczamy sobie cele, które są zbyt wymagające i zbyt odległe. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Lepiej wyznaczaj sobie małe cele, które osiągnąć możesz relatywnie szybko. Dzięki temu pojawi się satysfakcja, która napędzi Cię do działania i sprawi, ze chętniej podejmiesz kolejne działania.

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? - Zaangażuj innych w postanowienie

W grupie zawsze raźniej, dlatego warto sobie znaleźć kompana, który ma podobne postanowienia do naszych. Dzięki temu będziemy czuć się pewniej, a w partnerze znajdziemy wsparcie. Podobno kiedy pochwalimy się innym naszymi celami, bardziej prawdopodobnym jest, że je osiągniemy. Mamy wtedy większą motywację i determinację, w cięższych chwilach możemy się zwrócić do bliskiej osoby, która wie i rozumie przez co przechodzimy. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu i porzucić go, nawet jeśli nadejdzie chwila słabości.

Więcej o: