Obowiązkowe lekcje o zmianie klimatu? Takie zmiany już wkrótce wprowadzą Włochy

Zmiany klimatu widoczne są gołym okiem. Topnienie lodowców, czy pożary w Australii to są na to niezbitym dowodem. W związku z tym, włoski rząd postanowił podjąć pierwsze kroki w kierunku zmiany i postanowił edukować młodych obywateli w tym temacie. To pierwszy taki przypadek na świecie, za którym powinny podążać również inne kraje.

Nie da się ukryć, że coraz młodsze osoby powinny być edukowane w kwestii zmieniającego się klimatu. Niestety, ale to właśnie oni będą musieli zmagać się z jego nieuniknionymi konsekwencjami. Do tej pory, w szkołach nie było miejsca na przedmiot, który by wzbogacał wiedzę na ten temat. Sytuacja jest jednak na tyle poważna, że rząd włoski postanowił wprowadzić taki przedmiot w program nauczania.

Zobacz wideo

Obowiązkowe lekcje o zmianach klimatu dla uczniów we Włoszech

Lekcje o zmianach klimatycznych zapowiedział już minister edukacji, Lorenzo Fioramonti.

Cały resort stara się, aby rozwój i kwestie klimatu stały się centralnym punktem modelu edukacyjnego. Chcę, by włoski model edukacyjny z kwestii związanych ze środowiskiem i społeczeństwem uczynił rdzeń wszystkiego, czego naucza się w szkole 

- powiedział Fioramonti.

W związku z tymi zmianami od początku 2020 roku, włoskie szkoły poświęcą klimatowi 33 godzin lekcyjnych, co daje jedną godzinę lekcyjną tygodniowo dla uczniów w wieku od 9 do 17 lat. Ponadto, zdecydowano, że zagadnienia z zakresu zrównoważonego rozwoju poruszane będą także na lekcjach geografii, matematyki, a także fizyki. W tym roku, Włochy planują wprowadzenie podatku od plastiku oraz słodkich napojów.

Lorenzo Fioramonti planuje już kolejne reformy związane z bardziej ekologicznym życiem. Polityk domaga się m.in. podatków od biletów lotniczych, plastiku czy słodyczy. Takie podatki mogłyby wnieść do budżetu państwa więcej środków na edukację. 

Więcej o: