Anna Dereszowska to polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Znana jest między innymi z ról w filmach takich jak Lejdis czy Porady na zdrady. Nie lubi afiszować się swoim życiem prywatnym, jednak tym razem zrobiła wyjątek, by zwrócić uwagę kobiet na ważną sprawę.
Anna Dereszowska pokazała się w bikini na Instagramie. Zobacz:
Super Express podał, że mama Anny Dereszowskiej zmarła, gdy aktorka miała zaledwie 9 lat. Przyczyną śmierci był rak jajnika, o którym kobieta nie wiedziała. Gdy trafiła do szpitala, choroba była w tak zaawansowanym stadium, że nie było szans z nią wygrać.
Aktorka Anna Dereszowska, zaangażowana w akcję "Diagnostyka jajnika", postanowiła opowiedzieć w rozmowie z Super Expressem, o chorobie w swojej rodzinie i zaapelować w tej sprawie do kobiet. Powiedziała, że mimo iż mama była lekarką, nie poddawała się regularnym badaniom. Gdyby systematycznie sprawdzała stan swojego zdrowia, może wcześniej dowiedziałaby się o guzie, a leczenie zostałoby podjęte odpowiednio szybko.
Aktorka rok temu, w wywiadzie dla magazynu Pani, powiedziała, że oprócz badań profilaktycznych, wykonała też badania genetyczne. Dzięki nim można wykryć mutację genu odpowiedzialnego za powstawanie nowotworu. Nawet jeśli nie jest ona obecna, można zachorować, dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia.
Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, co roku w Polsce 3500 kobiet dowiaduje się, ze ma raka jajnika. Najwięcej zachorowań zdarza się u pacjentek w wieku pomiędzy 50, a 70 lat, jednak każda z nas jest w grupie ryzyka, dlatego ważne są systematyczne badania. Najlepszymi i najbardziej skutecznymi jak do tej pory metodami wykrywania raka jajnika jest USG dopochwowe oraz ocena poziomu markerów Ca-125 i HE-4. Wyniki należy zawsze skonsultować z lekarzem specjalistą.
Rokowania w przypadku raka jajnika są uwarunkowane wieloma czynnikami. Najczęściej wykrywany jest on w III lub IV stopniu zaawansowania. Z każdym stopniem zaawansowania, szanse na wyzdrowienie maleją. Jednak rak jajnika wykryty wcześnie, w I fazie choroby, daje nawet 90 % szanse na wyleczenie. Leczenie dobierane jest odpowiednio do etapu i przebiegu choroby.