Pies Taylor to najlepszy przyjaciel koali w Australii - ratuje je z pożarów

Taylor to czteroletnia suczka rasy springer spaniel angielski, która w ostatnich dniach stała się popularna nie tylko w Australii, lecz także na całym świecie. Zadaniem psa jest tropienie i ratowanie koali z pożarów.
Zobacz wideo

Jak podaje Reuters, od września suczka Taylor uratowała co najmniej osiem koali. Pies potrafi odszukać uwięzione przez pożar zwierzęta po zapachu ich futra.

4-letnia Taylor ratuje koale z pożarów w Australii

Trener psów, Ryan Tate, w rozmowie z dziennikarzami opisał, jak wygląda proces poszukiwania zagrożonych zwierząt. Pies reaguje na komendę "koala" - po jej wypowiedzeniu Taylor zaczyna szukać zapachu, który charakteryzuje te zwierzęta:

W idealnych bezwietrznych warunkach, gdy zapach dochodzi z drzewa, Taylor siada pod drzewem i pokazuje nam, gdzie są koale. Może też wyczuwać ich odchody, gdy wiatr utrudnia inny rodzaj poszukiwań. Dzięki temu również można namierzyć zwierzęta, by im pomóc.

Taylor jest jednym z psów, którymi opiekuje się organizacja TATE Animal Training Enterprises. Od kilku miesięcy psom udało się w ten sposób uratować kilkadziesiąt koali. Do takiej pracy psy szkolone są już od szczenięcia - Taylor rozpoczęła treningi w ósmym tygodniu życia.

 

Koale w momencie zagrożenia wspinają się na drzewa, co w przypadku pożaru stanowi dla nich śmiertelną pułapkę. Zwierzęta uratowane przez psy z TATE Animal Training Enterprises najczęściej trafiają do szpitala dla koali w Port Macquarie w Australii.

Więcej o: