Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. O co dokładnie w nim chodzi?

Blue Monday uważany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku i przypada w trzeci poniedziałek stycznia. Dzień ten został wyliczony na podstawie specjalnego wzoru, opracowanego przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla.
Zobacz wideo

Co to jest Blue Monday?

Termin Blue Monday został wprowadzony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla w 2004 roku. Ogłosił on wówczas, że na podstawie skonstruowanego przez siebie wzoru, biorąc pod uwagę czynniki meteorologiczne (krótki dzień, mało słońca), psychologiczne (niedotrzymanie postanowień noworocznych) oraz ekonomiczne (płatności za świąteczne zakupy), wyznaczył datę najbardziej depresyjnego dnia w roku.

Kiedy wypada Blue Monday?

Najbardziej depresyjny dzień w roku czyli Blue Monday do 2011 roku przypadał na ostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia. Teraz jednak, Blue Monday przypada zawsze na trzeci poniedziałek stycznia. W 2020 roku jest to dokładnie 20 dzień stycznia. 

Czy Blue Monday to mit?

Blue Monday czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, od samego początku budził wiele kontrowersji wśród osób na całym świecie. Wszystko przez brak wiarygodnych źródeł oraz obliczeń. Jak się okazało, jakiś czas temu, sam twórca teorii o Blue Monday Cliff Arnall przyznał, że najbardziej depresyjny dzień w roku to mit, który powstał na potrzeby oferty, którą dostał od jednej z agencji PR-owych.

Więcej o: