Wielka Brytania wprowadza do szkół darmowe tampony i podpaski

Produkty takie jak tampony czy podpaski będą od początku przyszłego tygodnia dostępne za darmo w brytyjskich szkołach. Dzięki temu, uczennice będą miały nieograniczony dostęp do niezbędnych środków higienicznych.

Miesiączka czasem pojawia się kilka dni przed zaplanowanym terminem, gdy akurat nie mamy przy sobie podpaski czy tamponu. Musimy wtedy szybko biec do najbliższego sklepu lub prosić o pomoc koleżanki. Na problem postanowiło odpowiedzieć brytyjskie Ministerstwo Edukacji i wprowadziło darmowy dostęp do środków higienicznych dla wszystkich uczennic. 

 Rodzina królewska to firma. Co teraz z Harrym i Meghan?

Zobacz wideo

Wielka Brytania wprowadza do szkół darmowe tampony i podpaski

Organizacja charytatywna Plan International przeprowadziła badania, według których aż co dziesiąta uczennica nie może sobie pozwolić na zakup podpasek czy tamponów, ze względów finansowych. Musi zamiast tego używać tańszych środków, takich jak chusteczki, papier toaletowy czy nawet skarpetki, które  powodują podrażnienia i dyskomfort. To skłoniło Ministerstwo Edukacji do wprowadzenia nowych przepisów, które od przyszłego poniedziałku gwarantują uczennicom darmowy dostęp do środków higienicznych niezbędnych do normalnego funkcjonowania w trakcie okresu.

Brytyjska ministra edukacji o nowych przepisach

Michelle Donolan, ministra edukacji, tak wypowiedziała się o menstruacji i przepisach mających nie tylko podwyższyć komfort życia uczennic, ale walczyć z tabu narosły wokół tematu okresu:

"Okres to normalna część codziennego życia i nie chcemy by młode uczennice z tego powodu omijały lekcje. Wiemy, że nie każdy ma dostęp do środków higienicznych zawsze wtedy, kiedy ich potrzebuje. Nowe regulacje zniwelują ten problem, a młodzi będą mogli spokojnie funkcjonować, bez stresu, kiedy zaskoczy ich niespodziewana miesiączka, a akurat zapomnieli lub nie stać ich na podpaski czy tampony."

Kiedy darmowe podpaski i tampony w Polsce?

Szkocja podobne regulacje wprowadziła już w 2018 roku. Czy niebawem będziemy mogły liczyć na podobne udogodnienia w Polsce? Na problem dostępności podpasek i tamponów w naszym kraju zwrócił projekt "Akcja menstruacja". Ważnym argumentem w dyskusji był między innymi fakt, że niektóre dziewczynki, na przykład wychowanki domów dziecka, muszą kupować środki higieniczne za własne kieszonkowe. Niestety jak na razie żadna z instytucji rządkowych nie podjęła tematu. Mamy nadzieję, że krok Wielkie Brytanii stanie się inspiracją dla naszych władz i niebawem podobne regulacje zostaną wprowadzone w Polsce. 

Więcej o: