Tabletka dzień po - czym jest i jak działa?

Tabletka dzień po nazywana jest też antykoncepcją awaryjną. Wskazaniem do jej zastosowania jest niezabezpieczony stosunek seksualny, kiedy chcemy uchronić się przed niechcianą ciążą. Niestety w Polsce od 2017 roku jest dostępna tylko na receptę. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa.

Tabletka dzień po często mylona jest ze środkami wczesnoporonnymi. Wciąż panują mylne przekonania na temat tego, jak działa awaryjna antykoncepcja i czym dokładnie jest. Przede wszystkim ma ona zapobiec zapłodnieniu, a nie wywołać poronienie. W jaki sposób?

 Zosia Ślotała o ciąży Anny Lewandowskiej: "Każda mama powinna ufać swojej intuicji":

Zobacz wideo

Tabletka dzień po - co to?

Antykoncepcja awaryjna, to sposób zapobiegania ciąży, który stosujemy kiedy inne metody zawiodły, na przykład zapomniałyśmy wziąć tabletki czy pękła prezerwatywa, lub stosunek odbył się bez żadnego zabezpieczania. Jeżeli istnieje ryzyko niechcianej ciąży, możemy sięgnąć po tabletkę dzień po. Przepisuje się je zawsze ofiarom gwałtu, wraz z PEP, który zapobiega zakażenie wirusem HIV.

Tabletka dzień po - jak działa? 

W przypadku stosowania antykoncepcji awaryjnej bardzo ważny jest czas zażycia tabletki. Na polskim rynku dostępne są dwa typy tabletek dzień po. Pierwszy, o nazwie EllaOne, stosuje się do 120 godzin po odbytym stosunku, jednak im szybciej, tym lepiej, bo najlepszą skuteczność wykazuje do 24 godzin po stosunku. Działanie EllaOne polega na zahamowaniu owulacji. Jeżeli już ona nastąpiła, tabletka wywołuje zmiany w endometrium kobiety, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Drugi typ tabletki to Escapelle, którą zażywa się do 72 godzin po stosunku. Dzięki zawartości substancji aktywnej, która zwiększa ilość i lepkość śluzu, nie dopuszcza do zapłodnienia. Oba typy tabletek, jeżeli są stosowane według zaleceń, wykazują wysoki stopień skuteczności, oscylujący między 98, a 99 %. Cena może się wahać, za Escapelle zapłacimy 30 - 55 zł, EllaOne 90 - 120 zł. 

Tabletka dzień po - skutki uboczne

Tabletka dzień po może mocno rozregulować cykl miesięczny. Po jej zażyciu mogą wystąpić zawroty i bóle głowy, nudności, ból brzucha, biegunka, plamienie międzymiesiączkowe. 

Tabletka dzień po - jak ją dostać?

Niestety w Polsce, by kupić tabletkę dzień po, konieczna jest recepta. Receptę może wypisać każdy lekarz i lekarka, nie tylko ginekolog. Przed wypisaniem tabletki nie są konieczne żadne badania. W przypadku, gdy lekarz odmówi wypisania antykoncepcji awaryjnej, poproś o odmowę na piśmie, na podstawie której możesz później złożyć skargę w NFZ i udaj się do innego specjalisty. Tabletka dzień po jest antykoncepcją, bo zapobiega zapłodnieniu, nie działa jak środek wczesnoporonny i nie przerywa ciąży. W większości krajów Unii Europejskiej jest dostępna w aptekach bez recepty. 

Więcej o: