Tłusty czwartek 2020. Kiedy wypada najsłodszy dzień karnawału?

Termin, kiedy obchodzony jest tłusty czwartek to data ruchoma i zależy od Wielkanocy. Od tego dnia zaczyna się ostatni tydzień karnawału, po którym czeka nas Wielki Post.
Zobacz wideo

Tłusty czwartek to dzień szczególnie wyczekiwany przez osoby, które uwielbiają słodycze. Tego dnia bez większych konsekwencji, przynajmniej tych moralnych, można sobie pozwolić na więcej słodyczy np. pączków i faworków.

Już niedługo tłusty czwartek - dawniej jedzono pączki ze... słoniną 

Tłusty czwartek co roku wypada inaczej, ponieważ jego termin zależy od Wielkanocy, która jest świętem ruchomym. W 2020 roku święto pączków obchodzone jest w czwartek 20 lutego. Z kolei Wielkanoc przypada 12 i 13 kwietnia. Tłusty czwartek wyznacza też ostatni tydzień karnawału przed Wielkim Postem.

Zgodnie z tradycją jest to czas jedzenia pączków i faworków, ale też innych słodkości. Tłusty czwartek wywodzi się z czasów pogaństwa, kiedy świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Dawniej jednak w tłusty czwartek jedzono dania mięsne lub pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną czy boczkiem.

Tradycja jedzenia słodkich pączków w tłusty czwartek pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Na początku były nadziewane marmoladą - zwykle o smaku śliwkowym. W niektórych wypiekach można było trafić orzech lub migdał. Osoba, która trafiła na taki pączek miała mieć powodzenie finansowe w nadchodzących miesiącach.

Więcej o: