Viki Gabor ofiarą hejtu. Prokuratura wszczęła postępowanie ws. rasistowskich komentarzy

Nie wszyscy ucieszyli się z tego, że Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019. Gdy odniosła sukces, w internecie pojawiły się liczne rasistowskie komentarze na temat nastoletniej piosenkarki. Sprawą zajęła się prokuratura.

Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie rasistowkich komentarzy dotyczących Viki Gabor. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Zaniepokojenie rasistowskimi komentarzami, które padają pod adresem nastoletniej piosenkarki, wyraziło także Stowarzyszenie Romów w Polsce.

Rasistowskie komentarze o Viki Gabor. "Odezwały się demony zła"

"Niestety, jak już to wielokrotnie w Polsce bywało, (...) odezwały się demony zła, rasizmu i ksenofobii, szczególnie w Internecie. Dla niektórych ludzi reprezentowanie Polski zarezerwowane winno być tylko dla etnicznych Polaków. (...) Nie przyjmowali do wiadomości, że dziewczynka romskiego pochodzenia może reprezentować Polskę i na dodatek jeszcze zwyciężyć. Wulgarne wpisy gdzie sformułowanie „szwabska cyganka” można uznać za bardzo delikatne, zamieszczono nawet pod wpisem Prezydenta RP Andrzeja Dudy" - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Romów w Polsce

Podobne stanowisko zajął Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. "Cieniem na olbrzymim sukcesie Viki kładą się rasistowskie wpisy internautów, którzy wytykają jej romskie pochodzenie. Znieważają dziewczynkę z powodu jej pochodzenia etniczego, szydzą z jej wyglądu i miejsca urodzenia" - czytamy we wpisie organizacji.

Rasistowski wpis zamieszczony w internecie jest przestępstwem. Jego autora można pociągnąć do odpowiedzialności nawet po 10 latach, ponieważ dopiero po takim czasie się ono przedawnia. Karą za taki czyn może być pozbawienie wolności do lat trzech.

Przypomnijmy, że Wiktoria Gabor urodziła się w Niemczech, wychowywała się w Wielkiej Brytanii, a później wraz z rodziną przeprowadziła się do krakowskiej Nowej Huty. Pod koniec ubiegłego roku wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019.

Więcej o: