Zdrada emocjonalna. Jak odbudować związek po zdradzie?

Zdrada emocjonalna to coraz częstszy problem związków partnerskich i małżeńskich. Jak dotąd za zdradę zwykło uważać się dobrowolne odbycie stosunku płciowego z osobą nie będącą stałym partnerem. Ale to jest klasyczne podejście do zjawiska zdrady. W czasach, kiedy coraz częściej zawieramy wirtualne znajomości, mnóstwo czasu spędzamy w pracy i poza domem, problemem stają się znajomości, w które angażujemy swoją sferę uczuciową bez konieczności odbycia kontaktów fizycznych. Taka zdrada emocjonalna może być równie bolesna dla naszego partnera, co zdrada fizyczna.

Zdrada psychiczna. Co to takiego?

Zdrada emocjonalna zwana jest także zdradą psychiczną, ponieważ dotyka bezpośrednio sfery psychicznej człowieka. Relacja nawiązana poza stałym związkiem nie musi mieć znamion kontaktu seksualnego, by została uznana za zdradę. Wystarczy silne zaangażowanie, troszczenie się o inną osobę, dzielenie się z nią intymnymi sprawami, które normalnie zarezerwowane są dla osób pozostających w bliskiej relacji, by można było mówić o zdradzie psychicznej. Co ciekawe, związki oparte o kontakt na płaszczyźnie platonicznej bywają mocniejsze i bardziej zagrażają stałym związkom, niż te, które są efektem chwilowego zauroczenia i mają jedynie fizyczne podłoże. 

Zdrada emocjonalna żony. Dlaczego do niej dochodzi?

Zdrada emocjonalna żony to poważny problem i zagrożenie dla stałego związku. Dla kobiet sfera psychiczna i emocjonalna jest niezmiernie ważna, dlatego symptomy świadczące o tym, że kobieta weszła w intymną relację z innym mężczyzną lub kobietą, powinny zaniepokoić jej stałego partnera. Kobiety według badań poszukują relacji z nowo poznaną osobą wówczas, gdy w związku brakuje im bliskości i zrozumienia. Dlatego łatwiej w ich przypadku o zdradę emocjonalną i psychiczną. Pamiętajmy, że często relacje, u których podstaw znajduje się wzajemne zrozumienie czy przyjaźń, mogą łatwo przerodzić się w związek fizyczny. W drugą stronę nie działa to już tak szybko. Stworzenie więzi jest długim i raczej powolnym procesem, a to właśnie o więź emocjonalną chodzi w zdradzie psychicznej. Dlatego warto w związku dbać o relacje z partnerem, wiedzieć z czym ma problemy, pozostawać w bliskim kontakcie - to może banalne, ale stanowi gwarancję, że zawsze to partner będzie pierwszym powiernikiem, a nie osoba przygodnie poznana.

Zobacz wideo Mogę powiedzieć jego żonie, że mamy romans?

Zdrada emocjonalna męża. Kiedy do niej dochodzi??

Zdrada emocjonalna męża to jednak ciągle dość rzadki przypadek. Wynika to z tego, że mężczyźni zdradzają głównie dla realizacji swoich potrzeb seksualnych. W większości przypadków mężczyźni nie obdarzają swoich kochanek głębszymi uczuciami, dlatego ich zdrady mają wymiar czysto fizyczny. Z punktu widzenia kobiety zdradzanej, zdrada fizyczna jest mniej bolesna niż ta emocjonalna. Dzieje się tak, ponieważ kobiety większą wagę przywiązują do uczuć i emocji. Dlatego zdradę psychiczną traktują jako zdecydowanie poważniejszy problem w relacjach damsko - męskich. 

Zdrada emocjonalna: jak ją wybaczyć?

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną? Nie jest to oczywiste. Zdrada fizyczna kończy się wraz z zerwaniem znajomości z kochankiem czy kochanką. Tymczasem więzi, jaka powstała w wyniku zaangażowania emocjonalnego, nie tak łatwo się pozbyć. Nigdy do końca nie będziemy wiedzieć, czy nasz partner pozostawił tą relację za sobą i czy nie tkwi ona w jego/jej sercu i myślach. Wybaczenie zdrady emocjonalnej musi więc wiązać się ze szczerą rozmową, wyjaśnieniem sobie swoich oczekiwań i tego, w jaki sposób oboje partnerów ma zamiar poradzić sobie z sytuacją. Wsparciem w takiej sytuacji może być terapia dla par, gdzie doświadczeni psychoterapeuci mogą wskazać drogę do osiągnięcia wspólnego celu.

Jak odbudować związek po zdradzie?

To, jak odbudować związek po zdradzie mogą stwierdzić tylko osoby, które mają za sobą takie doświadczenie. Wydaje się jednak, że jeżeli w związku doszło do zdrady emocjonalnej, to oznacza to, że wcześniej brakowało w nim wzajemnej otwartości i zrozumienia. Od tego należałoby rozpocząć budowę naszej relacji. Bo co tu dużo mówić - po zdradzie musimy zacząć budować nasz związek od nowa. Zaufanie nie jest czymś co dostaje się na kredyt. Osoba, która je naruszyła musi swoim postępowaniem dowieść, że zasługuje na kolejną szansę. Jednak, aby nie doszło do kolejnego tego typu epizodu, konieczna jest praca obojga partnerów nad związkiem. Ważne będzie przede wszystkim większe zaangażowanie w życie drugiej osoby.

Zobacz też: Zdradzają i ranią partnerów. Ale zawsze są to tak zwane mikrozdrady

Więcej o: