Oscary 2020: Natalie Portman w pięknej stylizacji z ukrytym przekazem

Kolejna gala rozdania najważniejszych nagród filmowych za nami. Gwiazdy zachwycały na czerwonym dywanie makijażem i stylizacjami. Szczególnie olśniewająco wywglądała Natalie Portman, a jej stylizacja miała ukryty, bardzo ważny przekaz.

Natalie Portman na gali Oscarów zachwyciła w sukni od Diora. Uwagę wszystkich przykuł jednak dodatek, w postaci peleryny, na której wyszyte zostały nazwiska kilku reżyserek. O co chodziło?

Małgorzata Steciak o zaskoczeniach i rozczarowaniach Oscarów 2020:

Zobacz wideo

Natalie Portman w przepięknej stylizacji na gali wręczenie Oscarów

Natalie Portman na czerwonym dywanie pojawiła się w zjawiskowej sukni od Diora. Choć stylizacja była prosta, zachwyciła połączeniem satynowej czerni i koronkowych wykończeń ze złotymi przeszyciami. W tali suknia przewiązana była złotym paskiem, o warkoczowym splocie. Kreacja sięgała do ziemi, a przy dekolcie wykończona była tiulową stójką. Jednak najwięcej uwagi przyciągnęła peleryna, którą Natalie Portman narzuciła na ramiona. Zostały wyszyte na niej nazwiska reżyserek, które zostały pominięte w tegorocznych nominacjach. Wyszyte złotą nicią na okryciu Portman pojawiły się nazwiska: Lorene Scafaria ("Ślicznotki"), Lulu Wang ("Kłamstewko"), Greta Gerwig ("Małe kobietki"), Marielle Heller ("Cóż za piękny dzień"), Alma Har’el ("Słodziak"), Céline Sciamma ("Portret kobiety w ogniu"), Mati Diop ("Atlantics"), Melina Matsoukas ("Queen & Slim"). Aktorka chciała w ten sposób zwrócić uwagę na niestety nadal obecną, silną dominację mężczyzn w przemyśle filmowym. 

Oscary nadal nie dla kobiet

Niestety również w tym roku w zarówno w nominacjach, jak i nagrodzonych dominowali mężczyźni. Międzynarodowe sukcesy filmów takich jak "Małe kobietki" czy "Portret kobiety w ogniu" pozostały niedostrzeżone przez Akademię. Pomimo tego, że po zwróceniu uwagi na problem dyskryminacji kobiet i czarnoskórych twórców czy aktorów, przez kampanie takie jak #MeToo czy #OscarsSoWhite, Akademia Filmowa podjęła kroki, by zmienić swoją strukturę, dzięki czemu liczba obecnych w niej kobiet wzrosła z 25 do 32 %, niestety tegoroczne nominacje i lista laureatów pokazały, że branża filmowa to nadal świat całkowicie zdominowany przez białych mężczyzn. Akademia Filmowa jest najbardziej wpływową instytucją w branży i kształtuje jej rynek, niestety kolejny raz powielając schemat definiujący świat filmu przez lata. Szczególnie cieszą więc gesty aktorek, które wspierają i pamiętają o innych kobietach branży, podobne do tego wykonanego przez Natalie Portman na wczorajszej gali. 

Więcej o: