Bierzesz wkrótce ślub? Nadchodzą nowe przepisy w kościele. Na jakie zmiany muszą przygotować się narzeczeni?

W połowie 2020 roku w kościołach zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące przyznawania ślubów katolickich. Narzeczeni muszą przygotować się między innymi na bardziej szczegółowe pytania, które będą zadawali im duchowni.

Zmiany wprowadzone zostaną od 1 czerwca 2020 roku. Osoby, które chcą wziąć ślub kościelny muszą odbyć spotkanie przedślubne z księdzem, który pyta ich m.in. o motywacje zawarcia małżeństwa. Od tego czasu pytania, które zada duchowny, będą bardziej szczegółowe.

Od 1 czerwca 2020 roku zmienią się zasady dotyczące przyznawania ślubów kościelnych

Zmiany wprowadzone zostaną przez "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego" ze względu na coraz większą liczbę unieważnianych ślubów. Bardziej szczegółowa rozmowa ma pomóc lepiej weryfikować przyszłych małżonków.

>>  Planujesz ślub? Stwórz z nami planer, który pomoże zadbać o każdy szczegół w tym wyjątkowym dniu >>

Zobacz wideo

Jak do tej pory wyglądała rozmowa narzeczonych z duchownym? Para najpierw przysięga mówienie prawdy, a później spotkanie przebiegało według indywidualnych wytycznych każdej parafii. Od czerwca pytania będą bardziej sformalizowane, a na dodatek narzeczeni będą rozmawiali z księdzem także na osobności.

Narzeczeni będą musieli unikać odpowiedzi: "tak" lub "nie" i pełnymi zdaniami odpowiadać na pytania. Szczegółowe odpowiedzi mają być też dokładnie zapisywane przez kapłana w protokole. Ksiądz zapyta m.in. czy małżeństwo zawierane jest z własnej woli, czy nie czują się zmuszani do ślubu przez np. rodzinę. Para odpowie, czy są przeszkody, które mogą w przyszłości zakłócić ich małżeństwo: poprzednie związki cywilne czy konkubinaty oraz czy są zdrowi w aspekcie seksualnym - pytania mogą dotyczyć m.in. płodności i zdolności do współżycia.

Więcej o: