Badania dotyczące ryzyka związanego z używaniem produktów zawierających parabeny wykonali naukowcy z Centrum Badań nad Środowiskiem im. Helmholtza i innych niemieckich ośrodków badawczych. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Nature".
Z badań niemieckich naukowców wynika, że matki, które używają produktów kosmetycznych zawierających parabeny w czasie ciąży, częściej mają potomstwo z nadwagą. Badanie wykazało, że dzieci takich mam były cięższe już w chwili urodzenia, a w wieku do 8 lat częściej miały problemy z nagwagą. Jedna z badanych substancji chemicznych - butyloparaben - była związana z nadwagą tylko u dzieci płci żeńskiej.
"Nasze wyniki dostarczają mocnych dowodów na to, że parabeny, w szczególności butyloparaben, przyczyniają się do zwiększonego ryzyka nadwagi u dzieci. Jednak istnieje wiele innych czynników odgrywających ważną rolę w przybieraniu na wadze, takich jak wysokokaloryczna dieta (i brak ćwiczeń fizycznych" - napisał jeden z autorów badań Tobias Polte z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Lipsku w Niemczech w rozmowie z "The New York Times".
>>> Mam 170 cm i 88 kg wagi. Naprawdę mężczyzn to brzydzi? [LIST]
Podczas badania prowadzonego w latach naukowcy zebrali dane dotyczące 629 par matka-dziecko. Pytali kobiety o używanie produktów z parabenami w czasie ciąży, a po narodzinach dziecka co roku ważyli i mierzyli ich dzieci. Badania wykazały, że matki, które zgłosiły stosowanie produktów zawierających parabeny, miały wyższy poziom parabenów w moczu niż kobiety, które twierdziły, że nie stosowały takich produktów podczas ciąży. Naukowcy zauważyli związek wyższego poziomu parabenów w moczu matki z wyższą wagą jej dzieci.
Więcej informacji dostarczyły badania przeprowadzone na myszach. Naukowcy zbadali wpływ butyloparabenu na wagę potomstwa tych zwierząt i stwierdzili, że ekspozycja na butyloparaben jest związana ze zwiększonym przyjmowaniem pokarmu i przyrostem masy ciała potomstwa płci żeńskiej. Badacze podejrzewają, że ekspozycja na butyloparaben podczas ciąży może wywoływać zmiany genetyczne u dzieci, zaburzając regulację naturalnego uczucia sytości, a w konsekwencji prowadzić do przyjmowanie większej ilości jedzenia. Naukowcy zalecają, aby w trosce o dobro swoich dzieci, przyszłe matki używały produktów wolnych od parabenów w czasie ciąży i karmienie piersią.
Przypomnijmy, że parabeny są często stosowane jako substancja konserwująca w produktach kosmetycznych, ale także w lekach i żywności. Szkodliwe substancje przenikają do organizmu poprzez przyjmowanie pokarmu i wody, wchłanianie przez skórę i wdychanie, wpływając na gospodarkę hormonalną. Parabeny stosowane są często w kosmetykach, których się nie spłukuje, takich jak balsamy, kremy itd. Takie produkty są wyjątkowo niebezpieczne, bo pozostają na skórze przez długi czas.