Produkcje, które wybraliśmy powinny być oznaczone obostrzeniem – nie oglądać bez paczki chusteczek pod ręką. Jeśli jesteście gotowi na wieczór pełen łez, wybierzcie któryś z poniższych tytułów:
- Chłopiec w pasiastej piżamie, Mark Herman, 2007 – adaptacja bestsellerowej powieści Johna Boyne’a, poruszająca historia o okrucieństwie II wojny światowej widzianej oczami dziecka. Bruno wyrusza na zwiedzanie okolicy i trafia do obozu zagłady, gdzie pracuje jego ojciec. Przy ogrodzeniu poznaje chłopca o imieniu Szmul. Między dziećmi rodzi się przyjaźń.
- Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Peter Weir, 1989 – produkcja sprzed lat, która ciągle mieści się w kategorii „wzruszające filmy”. Profesor John Keating to nauczyciel z powołaniem, prowadzi niesztampowe lekcje języka angielskiego, na których uczy samodzielnego myślenia i odwagi. Bezduszna machina edukacji, młodzieńczy zapał, wolność, bunt i prawo wyboru – to wszystko odnajdziecie w tym doskonałym filmie.
- Życie jest piękne, reż. Roberto Benigni, 1997 – klasyka kina. Historia miłości i przyjaźni oraz opowieść o tym, że nawet w najbardziej przerażających momentach możemy sprawić, żeby życie było piękne.
Najpiękniejsze filmy o miłości. Klasyka gatunku zawsze w cenie
Najpiękniejsze filmy o miłości się nie starzeją. Jeśli chcemy wybrać film na romantyczny wieczór albo wieczór w stylu Bridget Jones – solo na kanapie w towarzystwie pudełka lodów, warto wrócić do klasyki kina i poznać najpiękniejsze historie miłosne świata.
- Casablanca, Michael Curtiz, 1942 – przy tym filmie płakały nasze mamy i ciocie. Miłość z wojną w tle rozgrywająca się w marokańskim miasteczku. W rolach głównych zobaczymy tu: Humphrey Bogart oraz Ingrid Bergman. Czego chcieć więcej?
- Pretty woman, Garry Marshall, 1997 – nowoczesna wersja historii o kopciuszku, tylko kopciuszek tym razem jest prostytutką… Na szczęście na swojej drodze spotyka bogatego przedsiębiorcę. Czy przepiękna Julia Roberts i urzekający Richard Gere dotrą do ślubnego kobierca? Sprawdźcie sami!
- Uwierz w ducha, Jerry Zucker 1990 – Sam i Molly są szczęśliwą parą. Sielankę kończy dzień, w którym Sam zostaje zastrzelony… Możesz już sięgać po chusteczki...
Wyciskacze łez - filmy, które polecamy
Wyciskacze łez – jeśli masz ochotę popłakać na kanapie wybierz któryś z poniższych filmów:
- Pokój, Lenny Abrahamson, 2015 – historia pięcioletniego Jacka i jego mamy, którzy od lat są więzieni przez człowieka o ksywce Duży Nick. Jack nie zna innego świata poza swoim pokojem, a mama stara się mu stworzyć w nim jak najlepsze życie.
- Król Lew, Rob Minkoff / Roger Allers, 1994 – animowana klasyka, na której płaczą dorośli i dzieci. Historia małego lwa Simby, który po śmierci swojego ojca przestaje być członkiem stada. Ruch ten jest spowodowany dręczącymi go wyrzutami sumienia.
- Titanic, James Cameron, 1997 – każdy zna ten film, ale może warto zobaczyć go jeszcze raz? Titanic to zdobywca aż 11 Oskarów! Na pokładzie statku obserwujemy rozwijającą się miłość pomiędzy Rose a Jackiem. Sama katastrofa to sceny, które nikogo nie pozostawiają obojętnym.
Wzruszające filmy o miłości, który z nich wybrać?
Wzruszające filmy o miłości to mieszanka emocji wyciskająca łzy z najtwardszych. Poniżej wybór tych najskuteczniejszych:
- Joe Black, Martin Brest, 1998 – młody Brad Pitt wciela się w rolę śmierci, która postanawia sprawdzić jak to jest być człowiekiem. Na drodze Pitta pojawia się piękna córka jego przewodnika…
- Pamiętnik, Nick Cassavetes, 2004 – mój osobisty faworyt: uroczy staruszek codziennie czyta pamiętnik swojej cierpiącej na Alzheimera żonie, która nie wie kim on jest. Opowiedziana historia o miłości chłopaka pracującego w tartaku i dziewczyny z wyższych sfer okazuje się być ich własną.
- Malowany welon, John Curran, 2006 – małżeństwo, zdrada, romans, trudne decyzje i wyjazd do Chin dziesiątkowanych epidemią cholery… Naomi Watts i Edward Norton w niezwykle romantycznej historii z początków XX wieku.
Smutne filmy romantyczne - co warto zobaczyć?
Smutne filmy romantyczne to kategoria, której od czasu do czasu potrzebuje każdy. Warto sięgać wtedy po najlepsze:
- P.S. Kocham cię, Richard La Gravenese, 2008 – młodzieńcza miłość okazuje się być tą jedyną. Niestety ukochany Holly umiera, a ona znajduje listy, które on napisał do niej jeszcze za życia.
- Miłość, Michael Haneke, 2012 – miłość i czułość wystawione na próbę starości i postępującej choroby. Rozdzierający i autentyczny portret małżeństwa z pięćdziesięcioletnim stażem.
- Ona, Spike Jonze, 2014 – gratka dla fanów technologii. Historia mężczyzny zakochanego w sztucznej inteligencji. Samantha jest komputerową aplikacją, znajdującą się w wirtualnym świecie. Z czasem zastępuje Theodorowi realną dziewczynę. Czy naprawdę tak wygląda nasza przyszłość?