Rok przestępny - kiedy wypada, co oznacza i czy może przynosić pecha?

2020 rok jest rokiem przestępnym. Czy wiesz, co to oznacza? Luty w tym roku będzie miał 29, a nie 28 dni. Dlaczego? Czy rok przestępny może przynosić pecha? Wyjaśniamy!

Czym jest dokładnie rok przestępny? Tym określeniem nazywamy te lata, które są dłuższe od innych o jeden dzień. Występuje tylko w kalendarzach opartych na rachubie czasu obiegu ziemi wokół słońca. Następuje co cztery lata. Dlaczego?

 Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach. Sprawdź:

Zobacz wideo

Rok przestępny - kiedy wypada i co oznacza?

Co cztery lata do drugiego miesiąca w roku dodawany jest dodatkowy dzień. Tym samym luty jest dłuższy i ma 29 dni. Dlaczego? Czas jednego obiegu ziemi wokół słońca wynosi 365 dni 5 godzin i 49 minut. Oznacza to, że rok ma 365.242199 dnia. Juliusz Cezar w 45 roku p.n.e wprowadził kalendarz juliański. Nie był\ niestety zbyt dokładny i rok przestępny występował co 4 lata, zatem średnio rok trwał 365.25 dnia. Średnio co roku bowiem ubywało 365.25 - 365.242199 = 0.007801 dnia. Choć to niezbyt duża różnica, ale sumując je przez kolejne lata, następuje przesunięcie o około 1 dzień, co 128 lat. W 1582 roku papież Grzegorza XIII wprowadził kalendarz Gregoriański. Według niego rok przestępny spełnia jeden z następujących warunków: jest podzielny przez 4, ale nie jest podzielny przez 100 lub jest podzielny przez 400. Kalendarz ten jest dokładniejszy od poprzedniego, ale nadal nie perfekcyjny - błąd wynosi średnio 365.2425 - 365.242199 = 0.000301 dnia na rok. Co daje około 1 dnia na 3322 lat.

Przesądy związane z rokiem przestępnym

Istnieje wiele przesądów związanych z rokiem przestępnym. Był uznawany za pechowy, spodziewano się w jego trakcie problemów, chorób i nieszczęść. Panuje też przekonanie, że w roku przestępnym nie powinno się brać ślubu, bo małżeństwo nie będzie udane i szybko się zakończy. Uważa się, że to co rozpocznie się w roku przestępnym, skończy się niedługo po jego minięciu. Nie powinno się więc wówczas wprowadzać ważnych zmian, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. 

Czego nie robić 29 lutego?

Według przesądów, w dniu 29 lutego nie powinno się podejmować żadnego ryzyka, bo nie wyjdzie nam to na dobre. Należy zachować szczególną ostrożność w działaniach. To jednak również czas pełen kreatywności, może więc wpadnie ci tego dnia do głowy pewien świetny pomysł! Co ciekawe, w Szkocji w ostatni dzień lutego roku przestępnego kobiety mogą prosić o rękę swoich mężczyzn. 

Osoby urodzone 29 lutego

Podobno 29 lutego rodzą się osoby wyjątkowe. Charakteryzuje je niezwykła intuicja i bystrość. Są bardzo kreatywne i często stają się wybitnymi postaciami, nie tylko w świecie sztuki, ale również nauki. Ich życie jest ekscytujące, jednak może być naznaczone problemami ze stabilizacją. 

Więcej o: