Pozytywne myślenie. Czy można "przestawić się" na myślenie pozytywne?

Pozytywne myślenie nie jest tylko sloganem rzucanym przez popularnych trenerów i coachów. Pomaga ono pokonywać trudności i wyznaczać sobie wciąż nowe cele. Już dziś zacznij myśleć pozytywnie razem z nami!

Moc pozytywnego myślenia - odnajdź ją w sobie!

Pozytywne myślenie, wbrew pozorom, nie jest dane tylko szczególnym ludziom. Jest to w pewnym sensie umiejętność, którą każdy z nas może posiąść. Pamiętajmy, że każdy sukces i każda porażka rodzi się w naszym umyśle. Jeżeli jesteśmy optymistami i łatwo przychodzi nam pozytywne myślenie, zawsze potrafimy dostrzec dobre strony każdej sytuacji. Pozytywne myślenie pozwala łatwiej podźwignąć się, jeśli wpadamy w tarapaty lub coś idzie nie po naszej myśli. Jak posiąść tę umiejętność? Otóż po pierwsze trzeba sobie uświadomić potrzebę jej posiadania!

Kto z nas nie słyszał nigdy o samospełniającej się przepowiedni? Chyba nie ma takiej osoby. Jak więc nie wierzyć w moc pozytywnego myślenia. Sukces czy porażka, to wszystko rodzi się w naszej głowie. Jeżeli od początku zakładamy, że zadanie nam powierzone nie powiedzie się lub że nie poradzimy sobie z czymś, to każda sytuacja, każdy czynnik będzie nas pchać ku niepowodzeniu. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądać będzie, jeżeli mamy świadomość własnych niedostatków, ale mimo to staramy się wyeksponować mocne strony, a co za tym idzie, oczekiwać pozytywnych skutków. Szansa na powodzenie wtedy, kiedy pozytywnie myślimy i podchodzimy do sprawy jest zdecydowanie wyższa. W końcu to umysł kieruje wszystkimi naszymi działaniami, dlatego też to, co w nim "siedzi" ma decydujący wpływ na wszelkie podejmowane przez nas działania.

Jak myśleć pozytywnie?

Pozytywne myślenie nie jest cechą wrodzoną. Nie przynależy ono także do osób o określonej osobowości. Każdy z nas może myśleć pozytywnie, jednak wymaga to pewnych zmian w naszym nastawieniu. Zdecydowanie łatwiej jest widzieć wszystko w czarnych barwach, zawsze zakładać, że nam się nie uda i przez to pozostawać biernym wobec nadarzających się okazji. Pozytywne myślenie zmusza nas do działania, podejmowania ryzyka, a co za tym idzie wyrywa nas z marazmu. Naraża nas też na porażki, ale z takich osoby pozytywnie myślące są w stanie wyciągnąć wartościową naukę. Jak myśleć pozytywnie? Przede wszystkim trzeba chcieć zmienić coś w swoim życiu. Należy sobie uświadomić potrzebę zmian i podjąć wyzwanie. Będzie to wymagało od nas zaangażowania i zmiany sposobu działania, jednak warto podjąć taki trud, bo zdecydowanie poprawi to jakość naszego życia osobistego i zawodowego.

Zobacz wideo "Chcę z żoną spróbować zdrady kontrolowanej". Seksuolożka: To może się skończyć tragicznie dla związku

Pozytywne myślenie - ćwiczenia

Pozytywne myślenie jest na tyle istotnym czynnikiem kształtującym ludzkie życie, że stało się obiektem różnych badań psychologicznych. Ich efektem są ciekawe ćwiczenia na pozytywne myślenie. Bo uwaga: tę umiejętność można, a nawet trzeba ćwiczyć! Nic wartościowego nie przychodzi człowiekowi ot tak, bez wysiłku. Im więcej włożymy pracy i ćwiczeń, wtedy istnieje większa szansa, że osiągniemy sukces, który na stałe zagości w naszym życiu.

Przykładem ćwiczenia na wykształcenie w sobie pozytywnego myślenia może być np.:

  • samoakceptacja - każdego dnia wymyśl jedną cechę, za którą się lubisz. Wypisz ją na kartce i przyczep do lustra. Szybko okaże się, że jesteś całkiem fajnym człowiekiem
  • akceptacja otoczenia - postaraj się odnaleźć w otaczających cię ludziach pozytywy; zacznij od tych, za którymi nie przepadasz

Takich ćwiczeń jest wiele i z łatwością można je odnaleźć w internecie. Dobrą inicjatywą jest także, jeśli spróbujemy sami je sobie wymyślić.

Jak pozytywnie myśleć, kiedy wszystko jest przeciwko nam?

Pozytywne myślenie może dotyczyć spraw bardzo ważnych, ale również tych całkiem błahych. Niewielkimi krokami zbudujemy naszą pozytywną, otwartą postawę na świat. Jak pozytywnie myśleć? Najlepiej od rana, od kiedy wstajemy szukajmy tego, co nas cieszy i buduje w nas entuzjazm. Cieszmy się aromatem kawy i smacznym śniadaniem, pozytywnie reagujmy na pogodę, nawet jeśli za oknem szaleje zamieć. Starajmy się we wszystkim odnajdować pozytywny sens. Wiadomo, że początki będą trudne, ale im częściej będziemy ćwiczyć, tym łatwiej będzie nam zwracać uwagę na dobre strony otaczającego nas świata.

Pozytywne myśli budujące poczucie wartości w zwykły dzień

Pozytywne myśli mogą tak naprawdę dotyczyć każdego aspektu, który uruchamia u nas proces myślenia. Przykłady pozytywnych myśli to np.:

Mam wiele zdolności, nie wszystkie wykorzystuję, ale pracuję nad tym.

Lubię rano wstawać z łóżka i popijać kawę.

Jestem ciekawa, sympatyczna i towarzyska.

Mam wielu ciekawych i dobrych ludzi wokół siebie.

Przede mną jeszcze wiele ciekawych wyzwań.

Każda porażka uczy mnie nowych rzeczy.

Ucieczka jest dla słabych, ja zawsze sobie poradzę.

Pamiętajmy, że od takich prostych stwierdzeń rozpoczyna się droga do budowania pozytywnego myślenia o sobie i świecie.

Zobacz też: Co może optymizm? Dodać nam 10 lat życia

Więcej o: