Filmy o związkach - mądre i wzruszające propozycje

Filmy o związkach - czasami warto jest poznać tę część historii miłosnej, która rozgrywa się po kilku latach od szczęśliwego wesela. Co dalej? Jak nie zagubić po drodze cennego uczucia? Obejrzyj polecane przez nas filmy!

Filmy o związkach (przynajmniej te wartościowe) to opowieści, w których znajdziemy wszystkie odcienie miłości: jej przyjemne i przykre strony, wzloty i upadki.

  • Wyśnione miłości, Xavier Dolan, 2010 – to nietypowa opowieść o przyjaźni i miłości, rywalizacji i zdradzie. A wszystko to w trójkącie. Francis i Marie to dwójka przyjaciół, która spotyka Nicolasa. Zaczynają spędzać z nim coraz więcej czasu i stają się coraz bardziej zafascynowani nowym znajomym. Fascynacja staje się obsesją a obsesja… Miłością? Musicie sprawdzić to sami!
 

Filmy o miłości - #mustwatch

 

Filmy o miłości to także produkcje poświęcone uczuciom rodzącym się pomiędzy niezwykłymi ludźmi: artystami, naukowcami, sportowcami… Polecamy przyjrzeć się następującym propozycjom:

  • Teoria Wszystkiego, James Marsh, 2014 – wzruszająca historia o życiu u boku geniusza, Stephena Hawkinga. Naukowiec był między innymi: twórcą teorii czarnych dziur, wysokiej sławy matematykiem i fizykiem oraz pisarzem. Żoną Hawkinga zostaje Jane Wilde i spędza z nim prawie trzydzieści lat. Początkowa sielanka okazuje się trudną drogą przez nieuleczalną chorobę. Wnikliwy i mądry obraz powolnego rozpadu małżeństwa.
 
  • Frida, Julie Taymor, 2002 – barwna opowieść o namiętnym życiu wybitnej artystki, Fridy Kahlo. Związek z malarzem, rewolucjonistą i kobieciarzem w jednej osobie, Diego Riverą zmienia jej życie w stopniu równie dużym jak wypadek, któremu ulega w czasach młodości. Inspirację do tworzenia sztuki czerpie ze swojego cierpienia, a całościową treścią jej życia staje się uczucie skierowane do Diega.
 

Filmy romantyczne, które poruszą serce

 

Filmy romantyczne to historie, które chwytają za serce i wyciskają łzy. Przygotuj więc koc i paczkę chusteczek. A może nawet dwie.

  • Przeminęło z wiatrem, Victor Fleming, 1939 – w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć chociaż jednej pozycji z kategorii filmy wszech czasów. To film, który mieści całą paletę miłości, między innymi: miłość skierowaną do ojczystej ziemi i kraju, do wolności, a także do rodziny. Dodatkowo występuje tu bardzo burzliwa miłość między bohaterami, która przyjmuje przeróżne formy.
 
  • To właśnie miłość, Richard Curtis, 2003 – ta bożonarodzeniowa komedia skradła serca tysięcy Polaków. Jest tak piękna, że można ją oglądać nie tylko w święta! Najbardziej spektakularny moment filmu to taniec uroczego Hugh Granta. Oprócz tego odnajdziemy tu cała masę wątków związanych z miłością: od tych humorystycznych, przez bardziej realistyczne (jak sobie poradzić z miłością do żony najlepszego przyjaciela), aż po tematy całkowicie poważne (budowanie relacji z pasierbem, odpowiedzialność wobec chorego brata, czy wątek fascynacji pozamałżeńskich).
 

Filmy o małżeństwie, które warto zobaczyć?

 

Filmy o małżeństwie to historie, które wchodzą w trudny okres życia, pozbawiony cukierkowego lukru pierwszych uniesień. Warto czasami spojrzeć na miłość i związek z takiej perspektywy. Oto najlepsze filmy o małżeństwie:

  • Historia małżeńska, Noah Baumbach, 2019 – historia Charlie’ego i Nicole, w których wcielili się Adam Driver oraz Scarlett Johansson. Charlie jest reżyserem sztuk tak zwanych Off-Broadway, jego żona natomiast, jest jedną z gwiazd tych sztuk. Mają uroczego synka. Poznajemy tę parę w momencie, kiedy Nicole zdaje sobie sprawę z faktu, że marzy o czymś więcej niż aktorstwo i dochodzi do wniosku, że aby móc to robić, musi złożyć pozew o rozwód.
 
  • Dwoje do poprawki, David Frankel, 2012 – nieco bardziej wesoły klimat niż propozycja powyżej. To komedia, która bawi, ale jednocześnie jest mądra i pełna wzruszeń. W czasach, kiedy o związki nie walczy się, tylko wybiera nowszy model, główni bohaterowie biją się o swoją miłość do upadłego. Co robić, kiedy okazuje się, że miłość przerodziła się w rutynę?
 

Filmy o zdradzie - co wybrać w tej kategorii?

Filmy o zdradzie to zazwyczaj fascynujące ekranizacje, ale nie do końca przyjemne. Są to produkcje poruszające, bolesne i opowiadające o jednym z najbardziej przykrych momentów życia dla osoby zdradzanej.

  • Zeszłej nocy, Massy Tadjedin, 2010 – Joanna (w tej roli Keira Knightley) jest młodą i szczęśliwą mężatką. Kiedy jej mąż Michael wyjeżdża w podróż biznesową ze swoją ponętną współpracownicą, Joanna spotyka na ulicy dawnego znajomego Alexa. Okazuje się, że łączy ich silna więź i porozumienie, które ciężko odepchnąć. W filmie ukazane zostają: miłosne związki, pokusa, wierność i zdrada.
 
  • Niewierna, Adrian Lyne, 2002 – udany remake filmu z 1969r. Edward i Connie to przykładne małżeństwo z kilkuletnim synem. Wspólnie zamieszkują w jednym z domów na przedmieściach Nowego Jorku. Wiodą życie godne pozazdroszczenia. Wszystko zmienia się, gdy główna bohaterka spotyka przystojnego mężczyznę. Między parą bardzo szybko nawiązuje się romans. Okazuje się, że jej szczęście przed zdradą, nie było wcale takie pełne. W nowym związku odnajduje wszystko, czego dotąd brakowało jej w życiu - przygodę, tajemnicę i adrenalinę. Namiętność do nowego kochanka z czasem staje się dla Connie obsesją.
Więcej o: