"Kontrola" - polski serial internetowy, który ogląda cały świat. O czym jest?

"Kontrola" to serial, który możemy oglądać za darmo w internecie. Wyreżyserowała go 20-letnia Natasza Parzymies, studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej. Przypadł do gustu widzom z całego świata. O czym opowiada?

Wszystko zaczęło się od etiudy na zaliczenie o temacie "erotyka" trwającej niecałe 3 minuty. Powstała w 2018 roku, z zerowym budżetem, a całą ekipę stanowili studenci. "Kontrola" stała się 7 - odcinkowym miniserialem, który obejrzało w sumie prawie 30 milionów widzów.

"To nie jest OK" - nowy serial twórców "Stranger Things". Jest zwiastun:

Zobacz wideo

"Kontrola" - polski serial internetowy, który odniósł globalny serial

Akcja pierwszego, niespełna 3-minutowego odcinka toczy się na lotnisku. Podczas rutynowej kontroli bezpieczeństwa, strażniczka przeszukuje rodowłosą podróżującą. Przez zbliżenia na dłonie błądzące po ciele kobiety budowane jest napięcie i szybko zaczynamy się domyślać, że kobiety się znają. Padają słowa: "Nie wiedziałam, że wróciłaś do Warszawy". Ta scena stała się punktem wyjścia do opowiedzenia historii relacji dwóch lesbijek- Natalii, w którą wcieliła się Ada Chlebicka i Majki granej przez Ewelinę Pankowską.

"Kontrola" - międzynarodowy, internetowy fenomen

Dzisiaj pierwszy odcinek kontroli ma już 12 881 944 wyświetleń. Tym bardziej zaskakuje, że powstał bez żadnego budżetu, a studenci zaadaptowali na lotnisko jedno z wnętrz Politechniki Warszawskiej, sprowadzając na miejsce specjalną bramkę bezpieczeństwa i angażując 8 statystów. Kiedy zaczęły spływać pochlebne komentarze z całego świata i pytania o dalszy rozwój historii, studenci postanowili stworzyć internetowy serial. 

"Kontrola" - liczba widzów wciąż rośnie

W lutym na platformie Youtube został udostępniony ostatni, siódmy odcinek serii. Okazuje się, że najwięcej widzów serial ma w Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Najwięcej widzów serialu plasuje się w grupie wiekowej 18-24. Fani serialu czekają na kolejny sezon i sugerują, że powinien pojawić się na Netflixie. Podobno twórcy są w trakcie rozmów z jedną z platform streamingowych. Adrianna Chlebicka, absolwentka wydziału aktorstwa, powiedziała Wysokim Obcasom:

- Nikt z nas się nie spodziewał, że serial zyska tak liczne grono odbiorców. Dzięki „Kontroli” zrozumiałam, jak bardzo potrzebne jest poruszanie tematyki miłości homoseksualnej. Dostaję wiadomości z całego świata, że serial odmienił komuś życie, że dzięki niemu ma siłę na coming out przed rodzicami i najbliższymi. Ludzie pytają mnie też, jak wyznać prawdę o swojej orientacji, co pokazuje, jak bardzo widzowie utożsamiają się z naszymi bohaterkami, jak głęboko wchodzą w nasz serial na poziomie emocjonalnym.  
Więcej o: