Badanie ginekologiczne: kiedy je zrobić?
Kiedy zrobić badanie ginekologiczne zastanawia się większość kobiet. Niestety, często na tym się kończy - wiele pań latami zwleka z wizytą u specjalisty. Motywacje są różne. "Bo nic się nie dzieje", "bo dobrze się czuję", "bo się wstydzę", "bo trzeba długo czekać na wizytę"... Powodów jest cała lista. Nie należy jednak w nieskończoność odkładać wizyty u ginekologa. Dorosła kobieta kontrolnie raz do roku powinna pojawić się u swojego lekarza, aby wykonać tzw. cytologię, czyli badanie czystości pochwy. Dzięki niemu zyskujemy pewność, że w naszym organizmie nic złego się nie dzieje. Bezzwłocznie natomiast do lekarza należy się udać, jeżeli odczuwamy jakieś dolegliwości związane z układem rozrodczym. Badanie ginekologiczne warto zrobić także gdy:
We wszystkich tych przypadkach wizyta u ginekologa może pomóc rozwiązać nasz problem i nie dopuścić do jego zaostrzenia.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Wizyta u ginekologa nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu kobiety. Wiąże się ona z dyskomfortem związanym z koniecznością obnażenia swoich miejsc intymnych przed obcą osobą. Jednak kontrola u ginekologa to nie tylko badanie. Przeważnie rozpoczyna się ona od szczegółowego wywiadu. Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Przede wszystkim należy przypomnieć sobie najpotrzebniejsze informacje, o które lekarz zapyta w pierwszej kolejności. Dotyczyć one będą naszych miesiączek, ostatnio wykonywanych badań ginekologicznych, a przede wszystkim tego, co nas sprowadza do lekarza. Drugą część zazwyczaj stanowi badanie.
Do badania przede wszystkim należy być przygotowanym pod względem higienicznym. Przed wizytą należy dokładnie umyć okolice intymne. Można to zrobić w domu, ale także w większości gabinetów, które są wyposażone w łazienkę z bidetem. Mitem jest, że na wizytę trzeba się wydepilować. Depilacja nie jest konieczna - to zależy od naszych preferencji, bo dla lekarza nie ma to większego znaczenia. Na wizytę należy umawiać się po miesiączce, bowiem niektóre schorzenia w trakcie jej trwania są trudniejsze do zdiagnozowania. Nie powinno się wtedy także wykonywać cytologii.
Jak wygląda badanie ginekologiczne?
To, jak wygląda badanie ginekologiczne zależy od tego, z jakim problemem trafiamy do gabinetu. Zazwyczaj jednak wizyta rozpoczyna się od zebrania dokładnego wywiadu ginekologicznego. Lekarz zapyta o naszą pierwszą miesiączkę, długość cyklu, to czy cykle są regularne, kiedy miałyśmy ostatnią miesiączkę, a także np. czy stosujemy antykoncepcję hormonalną i kiedy miałyśmy ostatnią cytologię.
Po zebraniu wywiadu lekarz przystąpi do wykonywania badania. W zależności od tego, co jest powodem naszej wizyty, jego działanie może ograniczyć się do badania palpacyjnego wykonywanego na fotelu ginekologicznym. Dzięki niemu lekarz może np. stwierdzić nieprawidłowości w budowie narządów rodnych. Jeżeli ostatnią cytologię miałyśmy dawniej niż 12 miesięcy temu, wówczas podczas badania za pomocą cienkiego wziernika lekarz pobiera próbkę do badania, którego wynik trzeba będzie odebrać w innym terminie. Aby uzyskać pełny obraz stanu naszych narządów lekarz może także wykonać usg ginekologiczne, które polega na wprowadzeniu głowicy aparatu do pochwy lub badanie usg przez powłoki brzuszne, np. wtedy gdy kobieta jest w ciąży. W przypadku odkrycia niepokojących zmian pacjentce zlecane są dodatkowe badania diagnostyczne, mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.
Zobacz też: Endometrioza: kobiecy ból, w który nikt nie wierzy