"Bądź damą, mówili. Bądź niewinna. Nie rządź się" - Cynthia Nixon w manifeście o byciu kobietą

Cynthia Nixon wystąpiła w spocie promującym magazyn "Girls, girls, girls" w reżyserii Paula McLeana. - Bądź czysta. Nie bądź pruderyjna. Bądź niewinna... - wylicza aktorka w mocnym przekazie.
Zobacz wideo

Cynthia Nixon to aktorka, która zasłynęła rolą Mirandy w serialu "Seks w wielkim mieście". Postanowiła wykorzystać swoją popularność i teraz angażuje się w sprawy polityczne oraz walkę o prawa społeczności LGBTQ+. Nic więc dziwnego, że to właśnie ona została zaangażowana w mocny, feministyczny spot reklamowy, który pokazuje, z jak wieloma oczekiwaniami oraz sprzecznymi informacjami przychodzi się zmagać kobietom we współczesnym świecie. 

Be a Lady They Said - Cynthia Nixon w manifeście o byciu kobietą

Autorką tekstu "Be a Lady They Said" jest studentka Uniwersytetu w Vermoncie oraz autorka bloga "Writings of a furious woman", która publikowała jego fragmenty od 2017 roku. Za pomocą tego tekstu postanowiła poruszyć problem presji dotyczącej wyglądu, zachowania, a także sprzecznych przekazów, które nieustannie otrzymują dorastające dziewczynki. Manifest wypowiadany przez Cynthię Nixon kończy się słowami, które nawiązują do popularnego zjawiska "victim shaming", czyli obarczania kobiet winą za to, że padły ofiarami gwałtów lub molestowania seksualnego.

- Bądź damą, mówili. Bądź niewinna. Nie rządź się. Ratuj siebie. Bądź czysta. Bądź dziewicza. Nie rozmawiaj o seksie. Nie flirtuj. Więcej się uśmiechaj. Zadowalaj mężczyzn. Nie bądź pruderyjna. Nie bądź taką cnotką. Nie przeklinaj. Nie bądź taka spięta. Zabaw się trochę. Nie mów za głośno. Nie mów za dużo... - wylicza Cynthia Nixon w filmie wyreżyserowanym przez Paula McLeana.

Be A Lady. Dumna z zaangażowania w ten potężny film, który uderzył w tak wielu ludzi na całym świecie

- napisała Cynthia Nixon na swoim Instagramie.

Klip w ciągu dwóch dni w serwisie Vimeo obejrzało ponad 860 tys. osób. Cały tekst manisfestu dostępny jest na blogu "Writings of a Furious Woman".

Więcej o: