Filmy dokumentalne na Netflix i HBO GO - jakie dokumenty warto obejrzeć?

Filmy dokumentalne to propozycja dla osób, których ciekawią problemy otaczającego go świata. W bibliotekach dwóch największych serwisów streamingowych znajduje się duża kolekcja tego typu produkcji. Jakie filmy dokumentalne oglądać na HBO GO i Netfliksie?
Zobacz wideo

Filmy dokumentalne zazwyczaj dotyczą problemów czy zjawisk o charakterze światowym lub tylko lokalnym. Dzięki takim produkcjom możemy poznać m.in. problemy uchodźców, kobiet w Arabii Saudyjskiej, dzieci zmagających się ze śmiercią rodzica lub ekologów walczących z zanieczyszczeniem oceanów. Te produkcje zobaczymy m.in. na platformach Netflix i HBO GO

Filmy dokumentalne Netflix:

"Plastikowy ocean" - to produkcja Netfliksa pokazująca pracę grupy naukowców, którzy alarmują o zatruciu oceanów plastikiem. W dokumencie pokazane są też technologie, które mogą temu przeciwdziałać.

"Hot Girls Wanted" - to dokument, który wzbudził ogromne emocje na festiwalu Sundance w 2015 roku. Pokazuje historie kobiet, które zajmują się amatorską pornografią.

"Pokonani przez życie" - to film przedstawiający niecodzienne dolegliwości, na które zapadają straumatyzowane dzieci uchodźców, którzy trafili do Szwecji. Uciekając od życiowych trudności wpadają w przypominający śpiączkę stan zwany syndromem rezygnacji.

"W pogoni za lodem" - to produkcja wykorzystująca fotografie wykonane przez Jamesa Baloga. Fotograf zjawisk przyrodniczych za pomocą techniki poklatkowej pokazuje zmiany, jakie przez lata zaszły w lodowcach.

Filmy dokumentalne na HBO GO:

"Numer na przedramieniu pradziadka" - jest to film opowiadający historię 96-letniego pradziadka małego Elliotta. 10-latek pewnego dnia zadaje pytanie dotyczące tatuażu na ręce pradziadka. Starszy mężczyzna wspomina dzieciństwo w Polsce oraz wybuch II wojny światowej. Opowiada o utracie bliskich, obozie koncentracyjnym oraz budowaniu nowego życia w Ameryce.

"Sonata Księżycowa" - to z kolei dokument, który koncentruje się na 11-letnim głuchym pianiście i jego niesłyszących dziadkach. Chłopiec uczy się grać jedną z najbardziej ukochanych kompozycji Beethovena.

"Pingwiny" - Disneynature przedstawia przepięknie zrealizowany film dokumentalny o życiu małego pingwina. Białooki ptak o imieniu Steve dołącza do milionów innych samców, których celem jest zbudowanie gniazda, znalezienie partnerki życiowej i założenie rodziny.

"Droga do domu" - to dokument przedstawiający pracę fundacji LUMOS J.K. Rowling. Organizacja działa na rzecz ośmiu milionów dzieci żyjących w domach dziecka na całym świecie. Jej celem jest połączenie porzuconych dzieci z członkami dalszej rodziny lub znalezienie dla nich kochających rodzin zastępczych.

"Szkoła jazdy dla Saudyjek" - od czerwca 2018 roku kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą w legalnie prowadzić samochód. Dokument przedstawia szkołę nauki jazdy z Rijadu. Twórcy pokazują kobiety, które zmieniają swój styl życia i cieszą się wolnością, której doświadczają dzięki nauce jazdy.

"Dziewczyna w rzece: Cena wybaczenia" - to film dokumentalny opowiadający o tragicznych konsekwencjach zabójstw honorowych, których ofiarami pada ponad tysiąc pakistańskich kobiet rocznie. Saba to młoda Pakistanka, która cudem uniknęła śmierci z rąk najbliższych. Jej jedyną winą było to, że potajemnie wyszła za mąż za mężczyznę, którego kochała.

"Ostatni uścisk: Trzy dni na Obozie Pocieszenia" - nagrodzony Emmy dokument HBO pokazuje dzieci, którzy próbują poradzić sobie ze śmiercią jednego z rodziców. Podczas trzydniowego obozu będą próbowały poradzić sobie ze stratą i żałobą.

Więcej o: