Izabella Nilsson Jarvandi - kim jest nastolatka okrzyknięta "anty-Gretą"?

W 2018 roku głośno zrobiło się głośno o 15-letniej wówczas Grecie Thunberg, która rozpoczęła strajk pod budynkiem szwedzkiem Parlamentu. Szwedzi usłyszeli ostatnio o Izabelli Nilsson Jarvandi, która przez swoje poglądy okrzyknięta została "anty-Gretą".

Po tym jak strajki Grety Thunberg rozpoczęły Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, nastoletnia aktywistka stała się rozpoznawalna na całym świecie. Zapraszana jest na międzynarodowe szczyty klimatyczne z najważniejszymi światowymi przywódcami, gdzie jej przemówienia roznoszą się szerokim echem, a w 2019 roku została okrzyknięta przez magazyn Time "człowiekiem roku". Przeciwniczki Grety próbują wypromować Izabellę Nilsson Jarvandi protestuje przeciwko globalizacji, imigrantom i „propagandzie LGBT”, która nazywana jest "anty-Gretą".

Światowa młodzież walczy o klimat. I zaprasza do współpracy dorosłych:

Zobacz wideo

Izabella Nilsson Jarvandi - kim jest nastolatka okrzyknięta "anty-Gretą"?

Choć Greta Thunberg szybko stała się rozponawalna niemal na całym świecie, jednocześnie zyskała sobie wielu przeciwników. Jej postać szczególnie nie przypadła do gustu środowiskom prawicowym, które widzą w niej uosobienie "eko-terroryzmu" oraz zarzucają propagowanie poglądów lewicowych. Wydaje się, że to właśnie z tego powodu poczuli potrzebę znalezienia własnej, nastoletniej przedstawicielki i stała się nią Izabella Nilsson Jarvandi. Nastolatka urodziła się w tym samym roku co Greta. 17-latka utożsamia się jednak z zupełnie przeciwnymi do Grety wartościami i ideami. Choć urodziła się w międzynarodowej rodzinie - jej ojciec pochodzi z Iranu, a matka jest Szwedką, dziewczyna sprzeciwia się idei multikulturalizmu. Jej aktywność polityczna rozpoczęła się wraz z protestem przeciwko podpisaniu  Światowego Paktu w sprawie Migracji, stworzonego przez ONZ. Jego przeciwnicy twierdzili, że państwa stracą między innymi kontrolę nad swoimi granicami i przepływem ludności. Nastolatka w gorącym przemówieniu skrytykowała politykę migracyjną Szwecji. Powiedziała, że otwartość państwa na imigrantów sprawiła, że jej ojczyzna stała się niebezpieczna.

Izabella Nilsson Jarvandi - poglądy "anty-Grety"

Krytycznie do postaci młodej Szwedzki odnoszą się środowiska lewicowe, głównie ze względu na jej poparcie dla prawicowego rządu Węgierskiego oraz sprzeciw wobec środowisk LGBT i gender. W swoim opisie na twitterowym profilu pisze:

"Hej, jestem Izabella i moim hobby jest pokazywanie ludziom prawdziwego obrazu Szwecji i otrząśnięcie moich rodaków z liberalnych urojeń"

Właśnie dzięki takim deklaracjom szybko okrzyknięta została "anty-Gretą". Zasięgi nastolatki są jednak dużo mniejsze, niż szerokie grono odbiorców Grety Thunberg, który w swojej działalności skupia się na aktywizmie ekologicznym.

Więcej o: