Darmowe podpaski i tampony dla wszystkich kobiet w Szkocji

Szkocki Parlament zaakceptował plan zakładający darmowy dostęp do środków higienicznych (takich jak podpaski i tampony) dla wszystkich kobiet. To pierwszy rząd na świecie, który przyjął takie regulacje.

Darmowe podpaski i tampony dla wszystkich kobiet w Szkocji

Już niedługo w Szkocji środki higieniczne używane w trakcie miesiączki będą dostępne za darmo dla wszystkich kobiet. To może oznaczać rewolucyjną zmianę.

Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia:

Zobacz wideo

Ustawa o darmowych podpaskach i tamponach - skąd ten pomysł?

Przeprowadzone przez organizację charytatywną Plan International badania wykazały, że co dziesiąta uczennica w Szkocji nie może sobie pozwolić na zakup podpasek czy tamponów. Muszą zastępować je tańszymi środkami, takimi jak chusteczki, papier toaletowy czy nawet skarpetki, które powodują podrażnienia i dyskomfort. Ubóstwo menstruacyjne może jednak dotyczyć nie tylko dziewcząt w wieku szkolnym. Dlatego rząd szkocki wprowadza plan, który zakłada darmowy dostęp do środków higienicznych dla wszystkich kobiet.

Szkocja walkę z ubóstwem menstruacyjnym zaczęła w 2018 roku, kiedy jako pierwsza wprowadziła darmowe podpaski i tampony dla uczennic szkół. W jej ślady poszła Walia, w ubiegłym miesiącu regulacje wprowadzono również w Anglii. Niedawno pisałyśmy o wprowadzeniu przez Wielką Brytanię darmowych środków higienicznych dla uczennic szkół.

Prace nad projektem potrwają jeszcze jakiś czas, problemem jest przede wszystkim dokładne oszacowanie jego kosztów. Jak zauważyła jednak Alison Johnstone ze szkockiej Partii Zielonych, program jest kwestią sprawiedliwości społecznej i równości, a kobiety nie powinny być obciążane finansowo za własną fizjologię. 

Rząd ma debatować nad rozporządzeniem w przyszły wtorek.

Więcej o: