Symboliczny ślub coraz popularniejeszy. Co to takiego?

Śluby symboliczne są coraz popularniejsze, szczególnie wśród par, które nie znają się zbyt długo albo są po prostu młode. To umowne wydarzenie, które ma wymiar symboliczny, nie ma jednak mocy prawnej, ani nie znaczy nic w świetle wiary i religii. Dlaczego coraz więcej par się na niego decyduje?

Choć w Polsce jeszcze nie jest tak popularną uroczystością, za granicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych robi niemałą furorę. Ślub symboliczny jest wydarzeniem mającym na celu uczczenie relacji i podkreślenie jej wagi. Czemu więc pary nie decydują się na prawdziwy ślub?

Célia Jaunat pokazała drugą kreację ślubną i obrączkę. Zobacz:

Zobacz wideo

Ślub symboliczny - o co chodzi?

Ślub symboliczny na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od tradycyjnego. Jest biała suknia, małżonkowie składają sobie przysięgi, a potem odbywa się wesele. Jedyną różnicą jest fakt, iż symbolika tego wydarzenia sprawia, że nie ma on ważności prawnej ani religijnej. Ma tylko i wyłącznie wymiar umowny. Para młoda zaprasza na wydarzenie przyjaciół i rodzinę, z którymi później świętuje na weselu, lub wręcz przeciwnie, przysięgi składają sobie tylko w swojej obecności.

Ślub symboliczny - dla kogo?

Na ślub symboliczny najczęściej decydują się pary, które z jakiegoś względu nie mogą lub nie chcą wziąc ślubu kościelnego, a nie zależy im również na zmianie statusu prawnego. Zwolennikami takiego rozwiązania są również pary, które mają bardzo romantyczne wyobrażenie o relacji, a rytuały są dla nich bardzo ważne. Ślub przeprowadzany jest przez osobę świecką, zwykle specjalnie zatrudnionego w tym celu celebranta, lub bliskiego młodej pary. Dodatkowym atutem jest zdolność publicznego przemawiania i charyzma, która podbije rangę wydarzenia.

Ślub symboliczny, a ślub humanistyczny - jaka jest różnica?

Wyjaśniając w skrócie, każdy ślub humanistyczny jest ślubem symbolicznym, ale nie każdy ślub symboliczny to ślub humanistyczny. Na ślub humanistyczny najczęściej decydują się osoby, które ze względów kulturowych czy prawnych nie mogą wziąć ślubu cywilnego. Ten typ ceremonii wybierają także osoby utożsamiające się z filozofią humanizmu. Wtedy ślubu udzielają często, lecz nie tylko, osoby z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, które aktualnie posiada 6 celebrantów w różnych częściach Polski.

Więcej o: