Koronawirus. Boisz się odebrać paczki z Chin? GIS wyjaśnia wątpliwości w jednym z komunikatów

Główny Inspektorat Sanitarny wydał oficjalny komunikat w sprawie koronawirusa SARS-CoV-2 i paczek dostarczanych z Chin. Okazuje się, że osoby, które zamawiają towary z Chin, nie są narażone na zakażenie wirusem.

Koronawirus - czy bać się paczek z Chin?

Według komunikatu wydanego przez GIS, główną drogą szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 jest kontakt człowiek – człowiek. Z tego względu nie ma zagrożenia ze strony towarów dostarczanych z Chin. Nawet jeśli paczka miała kontakt z osobą zakażoną lub nosicielem wirusa, najprawdopodobniej nie przetrwał on drogi z Chin.

Zobacz wideo Czarny scenariusz rozwoju koronawirusa. Czego boją się inwestorzy?

Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie internetowej publikuje komunikaty w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Podaje informacje odnośnie zalecanych działań i zachowań. W związku z dotarciem koronawirusa do Europy oraz zwiększającą się liczbą zakażeń, pojawiły się wątpliwości oraz strach przed odbieraniem paczek oraz towarów z Chin. Według komunikatu:

COVID-19 może najprawdopodobniej być transmitowany poprzez: bezpośredni kontakt fizyczny, bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha; pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas. Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki.

GIS zapewnia więc, że nie ma obaw przed zakażeniem wirusem z paczek przesyłanych z Chin.

Koronawirus - jak się chronić? GIS radzi

21 lutego 2020 roku na stronie internetowej GIS opublikowane zostały zalecenia ochronne przeciwko zakażeniu koronawirusem. Są to metody podobne do tych, które mają na celu zapobieganie innym chorobom przenoszonym drogą kropelkowę, w tym na przykład grypy. Należy pamiętać o:

- częstym i dokładnym myciu rąk - jeśli nie masz dostępu do wody, noś ze sobą żel antybakteryjny na bazie alkoholu

- według GIS, maseczki ochronne zasłaniające twarz nie są wskazane w przypadku osób zdrowych, bo nie gwarantują powstrzymania infekcji. Mogą być jednak skuteczne w przypadku osób mających objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel czy kichanie. Maseczka pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Jej stosowanie powinno być połączone z higieną rąk i unikaniem bliskiego kontaktu z ludźmi chorymi. Jednocześnie GIS informuje, że Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, iż ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 dla obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii przebywających w Europie jest obecnie niskie

Więcej o: